Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je danas da će Brisel produžiti suspenziju kontra-mera zbog američkih carina na čelik i aluminijum, do početka avgusta.
Unija nastoji da u međuvremenu postigne sporazum sa SAD, kako bi izbegla Trampove carine od 30 posto na sve svoje proizvode.
„SAD su nam poslale pismo sa merama koje će stupiti na snagu ako ne dođe do rešenja, a zbog toga ćemo i mi produžiti suspenziju naših kontra-mera do početka meseca avgusta“, rekla je fon der Lajen.
Suspenzija uzvratnih mera na američke carine na čelik i aluminijum trebalo je da istekne u noći između ponedeljka i utorka.
Odvojeno danas, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas je izjavila da Unija ima „alatke“ da se brani od američkih carina ukazujući konkretno na usluge koje SAD izvoze Evropljanima.
„EU je uvek tražila rešenje kroz dogovor. Ali ako je potrebno i ona ima alatke da brani svoje interese“, rekla je Kalas u intervjuu za Tribun Dimanš.
Ubrzo posle objave američkog predsednika Donalda Trampa juče o uvođenju carina od 30 odsto od 1. avgusta za proizvode Evropske unije i Meksika koji se uvoze u SAD, predsednica Evropske komisije kritikovala je tu odluku ali i izjavila da je Evropska unija spremna „da nastavi rad ka trgovinskom sporazumu“ sa Vašingtonom do 1. avgusta.
Fon der Lajen je takođe tada podsetila da je Unija spremna da preduzme sve potrebne mere da bi sačuvala svoje interese uključujući usvajanje proporcionalnih kontramera ako se to pokaže potrebnim.
Kalas je rekla da je Evropa u poziciji snage u sektoru usluga.
Nove Trampove najave o carinama u sred pregovora sa Briselom izazvale su velike reakcije u Evropi, gde bi važni privredni sektori mogli da budu pogođeni kao što su proizvodnja automobila, lekova, aviona ili vina.
Tramp je opravdao te mere velikim trgovinskim suficitom EU sa SAD, koji je dostigao 50 milijardi evra 2024. godine, prema podacima Saveta Evropske unije.
Ali ako se uzmu u obzir samo usluge taj trend je obrnut, EU ima trgovinski deficit od 150 milijardi evra. Tehnološke firme imaju posebno veliki udeo preko plaćanja digitalnih usluga i upotrebe američkog softvera.
Kaja Kalas smatra da EU ima marginu za manevrisanje u tom sektoru kako bi odgovorila na američku carinsku ofanzivu.
Post Views: 25