Etička komisija Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača odbacila je zahteve za utvrđivanje nekademskog ponašanja od strane Dejana Vuka Stankovića, profesora tog fakulteta i aktuelnog ministra prosvete, zbog toga što su podneti neblagovremeno, saznaje Danas.
Kako se navodi u tekstu Danasa, grupa nastavnika i istraživača sa Beogradskog univerziteta je protiv njega podnela dva zahteva zbog sumnje na autoplagijat.
Slučajevi na kojima se temelji zahtev za proveru odnose se na radove zahvaljujući kojim je aktuelni ministar prosvete bio prvo izabran (2017), a potom i reizbran u zvanje vanrednog profesora (2022).
Stanković se optužuje da je delove iz monografija i drugih naučnih radova, prevodio i/ili iskoristio, predstavlajući ih kao zasebne naučne radove.
Kako saznaje Danas, etička komisija Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača se nije bavila navodima o mogućem autoplagijatu već je zahteve grupe profesora odbacila, nakon što je Stanković odbio da se izjasni o navodima i rekao kako zahtev nije blagovremeno podnet.
„…Autoplagijat ne zastareva, ali je on to zanemario i pozvao se na drugi pravilnik, navodeći da imamo pet godina od izbora ili 120 dana od trenutka kada mi saznamo nešto da se žalimo na njegov izbor u zvanje. Međutim, mi se nismo žalili na njegov izbor već smo to naveli kao argument zloupotrebe autoplagijata. Na osnovu njegovog izjašnjenja Etička komisija Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača je odbila naše zahteve i rekla da smo se javili neblagovremeno „, rekao je za Danas Oliver Tošković, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, jedan od potpisnika zahteva.
Etička komisija je u odgovoru podnosiocima zahteva navela da nije utvrđivala da li su predmetni radovi plagijat ili autoplagijat, niti da li su radovi vrednovani supotno zabrani propisanoj u članu 27 Kodeksa profesionalne etike, koji precizira da je nedozvoljeno lažno predstavljanje akademskih postignuća.
Post Views: 9