Vlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila uredbu o načinu upotrebe i nabavke dvoazbučnih, ćiriličko-latiničkih tastatura.

Vlada navodi u obrazloženju da će to doprineti „efikasnijoj i održivoj primeni Zakona o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma“.

U Uredbi objavljenoj na sajtu vlade, precizira se i ko od sada ima obavezu da nabavi i koristi dvoazbučne tastature. Prenosimo na koga se ova oddluka odnosi:

-Državni organi,

-organi autonomnih pokrajina, gradova i opština,

-ustanove, privredna društva i druge organizacije kad vrše javna ovlašćenja,

-javna preduzeća i javne službe.

-privredna društava i drugi oblici organizovanja koji posluju odnosno obavljaju delatnost sa većinskim učešćem javnog kapitala,

-privredna društava i drugi oblici organizovanja u oblasti naučnoistraživačke delatnosti koji se ne osnivaju po propisima o javnim službama, a koji posluju odnosno obavljaju delatnost sa većinskim učešćem javnog kapitala,

-profesionalna i strukovna udruženja koja predstavljaju svoju oblast na nacionalnom i međunarodnom nivou,

-Javna medijska ustanova „Radio-televizija Srbije”,

-Javna medijska ustanova „Radio-televizija Vojvodine”.

Odluka stupa na snagu 8 dana od objavljivanja u SLužbenom glasniku što znači da će već u prvim danima januara sve ove ustanove morati da nabavljaju dvojezične tastature.

Da podsetimo, ministar kulture Nikola Selaković  jesenas je najavio više mera „o zaštiti ćirilice“, a koja je izazvala negodovanje stručne javnosti i izdavača.

Prema tadašnjoj najavi, mere uključuju nabavljanje isključivo dvoazbučne tastature, otkup za biblioteke samo knjiga koje su štampane ćirilicom i konkurs za dizajn ćiriličkih fontova koji će se deliti besplatno.

Ministarstvo kulture raspisalo je prošle nedelje i konkurse za finansiranje izdavačkih dela koja su isključivo štampaju na ćirilici, a ako se ostvari najava ministra Nikole Selakovića, biblioteke u Srbiji od Nove godine neće više otkupljivati dela štampana na latinici.

Post Views: 101

Originalni tekst