U jeku vojnih operacija američke mornarice u Južnoj Americi, predsednik SAD Donald Tramp rekao je da će njegova administracija obavestiti Kongres o planovima za prelazak na mete na kopnu, ali da neće tražiti objavu rata.

„Mi ćemo samo da ubijemo ljude koji unose drogu u našu zemlju“, rekao je Tramp novinarima u Beloj kući.

Tramp: Nećemo objaviti rat kartelima, samo ćemo ih pobiti

Podsetimo, od septembra 2025. godine u Karipskom moru je izvedeno više od 10 udara na plovila koja navodno švercuju narkotike u SAD, u kojima je do sad poginulo 43 osobe.

Operacije su prvobitno bile koncentrisane u vodama blizu Venecuele, ali su kasnije proširene i na Istočni Pacifik.

Pričajući o švercu droge putem mora, Tramp je nagovestio prebacivanje fokusa na suzbijanje kartela i na kopnu.

„Znate, kopno je sledeće. I možda odemo u Senat. Možda odemo u Kongres. Kažite im to. Ali ne mogu da zamislim da bi imali bilo kakav problem sa tim“, rekao je Tramp i potom zatražio od ministra odbrane Pita Hegseta da ide u Kongres i najavi nove korake.

„Reći ćemo im šta ćemo uraditi. I mislim da će se njima to verovatno dopasti, osim radikalno levih ludaka“, dodao je Tramp.

Predsednik SAD je potom rekao da neće nužno tražiti ikakvu formalnu objavu rata od strane senata, predstavničkog tela koje je zaduženo da takvu odluku donese.

„Pa, mislim da nećemo nužno tražiti objavu rata. Mislim da ćemo samo ubiti ljude koji unose drogu u našu zemlju. U redu?“, zaključio je Tramp.

Operacija protiv narko-kartela ili destabilizacija Madura

Administracija predsednika Trampa tvrdi da su operacije američke mornarice usmerene na suzbijanje narkotika, premda je gomilanje vojske i fokus na kartele poput venecuelanskog „Tren de Aragua“, za koju tvrde da ima veze sa trenutnim predsednikom Nikolasom Madurom, proizvelo spekulacije da je cilj destabilizacija vlade Venecuele.

Amerika je do sada rasporedila nekih 6.000 mornara i marinaca u Južnu Ameriku, koje podržavaju jurišna plovila i amfibije, kao i stelt lovci-bombarderi F-35 koji su raspoređeni u Portoriku.

U prilog tim snagama, ministar odbrane Pit Hegset juče je naredio raspoređivanje udarne grupe nosača aviona „Gerald R. Ford“ u Južnu Ameriku, što predstavlja najveću eskalaciju do sad.

Takođe, bitno je napomenuti da je Donald Tramp prethodno ovlastio bezbednosnu agenciju CIA za prikupljanje podataka i vršenje tajnih operacija na teritoriji ove južnoameričke države.

Post Views: 33

Originalni tekst