Svesni da odgovornost kompanije danas prevazilazi granice profita, Delta Holding je i tokom 2024. godine nastavio da investira u poslovanje i projekte koji doprinose zaštiti životne sredine i unapređenju kvaliteta života u društvu.

Korišćenjem obnovljivih izvora energije iz solarnih elektrana i postrojenja na biomasu, članice Delta Holdinga su tokom 2024. godine smanjile emisiju ugljen-dioksida za skoro 40.000 tona – što odgovara godišnjoj apsorpciji oko 1,5 miliona stabala. Strateški cilj kompanije je da do 2030. godine čak 60% ukupno korišćene energije potiče iz obnovljivih izvora, uz paralelno smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte za 50%.

Foto: Jakov Simović

Podaci su deo godišnjeg ESG izveštaja za 2024. godinu, koji je urađen u skladu sa GRI metodologijom i principom duple materijalnosti – sagledavajući uticaj kompanije na životnu sredinu i zajednicu, ali i uticaj ekoloških i društvenih faktora na poslovanje. Ceo izveštaj dostupan je na linku.

„Danas govorimo o izveštaju, ali u suštini – govorimo o transparentnosti, odgovornosti i poverenju. U Delta Holdingu verujemo da održivost počinje od znanja. Zato smo tokom prošle godine uložili više od 23.000 sati u edukaciju naših zaposlenih. Verujemo i u potencijal inovacija da ubrzaju ovu transformaciju. Danas već sprovodimo više od 20 inicijativa u oblasti veštačke inteligencije, koje nam pomažu da budemo efikasniji, odgovorniji i precizniji – u svim biznisima i procesima, od upravljanja energijom do izveštavanja“, izjavila je Marija Desivojević Cvetković, viši potpredsednik za strategiju i razvoj.

Tijana Koprivica, direktorka održivog poslovanja Delta Holdinga, foto: Jakov Simović

Integracija društvene odgovornosti kroz konkretne projekte i inicijative snažan je stub ESG strategije, na koji se osvrnula Tijana Koprivica, direktorka održivog poslovanja Delta Holdinga.

„Delta krupnim koracima ide ka ostvarivanju ESG ciljeva. Primer su investicije u obnovljive izvore energije, koje su doprinele smanjenju direktnih i indirektnih emisija štetnih gasova za 20%. Godinu smo završili sa 20 solarnih elektrana. Nastavili smo da ulažemo u društvenu zajednicu – Delta Fondacija donirala je više od 40 miliona evra od osnivanja. Trenutno smo najviše fokusirani na razvoj ruralnih područja kroz projekte Naše selo i Digitalno selo, kao i na očuvanje ugroženih porodica u projektu Treći roditelj. Drago nam je da svaki naš projekat ima merljiv uticaj u unapređenju kvaliteta života ljudi“, istakla je Koprivica.

U ime kompanije EY, partnera na izradi izveštaja, Danijela Mirković, rukovodilac odeljenja Revizije, naglasila je da najavljene izmene evropske regulative ne umanjuju potrebu za nefinansijskim izveštavanjem i da prednost na evropskom tržištu i dalje imaju kompanije koje primenjuju najviše standarde u ovoj oblasti. Srbija je u fazi usklađivanja sa evropskim okvirima i očekuje se uvođenje standarda izveštavanja i na našem tržištu.

Foto: Jakov Simović

Događaj je obeležilo i svečano potpisivanje Partnerstva za ravnopravnost, čime je Delta Holding dodatno potvrdio svoju posvećenost principima jednakih šansi, različitosti i inkluzije.

Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, tom prilikom je poručila: „ESG pristup ne može biti potpun bez svih aspekata ravnopravnosti. Delta Holding pokazuje da ravnopravnost nije deklarativna vrednost već konkretna praksa – kroz prilike koje pruža zaposlenima, kao i podršku zajednicama širom Srbije“.

Post Views: 72

Originalni tekst