Članovi bivše grčke kraljevske porodice podneli su zahtev za grčko državljanstvo i zvanično priznali republikanski sistem vlasti u zemlji, što je značajan potez nakon 50 godina što je monarhija ukinuta, potvrdili su zvaničnici.
Pokojnom kralju Konstantinu II i članovima njegove porodice oduzeto je grčko državljanstvo 1994. godine u sporu sa vladom oko nekadašnje kraljevske imovine i tvrdnji da je odbio da se odrekne bilo kakvog prava na grčki tron za svoje potomke, piše Gardijan.
Zvaničnik ministarstva unutrašnjih poslova Atanasios Balerpas rekao je da su rođaci pokojnog kralja, koji je preminuo prošle godine u 82. godini, u četvrtak potpisali deklaraciju kojom priznaju republičku vladu i usvajaju novo prezime „De Grece“ – što na francuskom znači „od Grčke“.
Ovakav potez bivše grčke kraljvske porodice uznemiro je političku javnost. Levičarski političari smatraju da će ovo stvoriti „konfuziju“ u društvu.
Za levičarsku stranku Syriza , „izbor porodičnog imena je problematičan… jer grčki pravni poredak ne priznaje titule i plemstva”.
Grčka monarhija je ukinuta referendumom u decembru 1974. godine, kada su birači velikom većinom podržali republički ustav, mesecima nakon pada sedmogodišnje vojne diktature.
Članovi kraljevske porodice su decenijama živeli u izgnanstvu pre nego što se Konstantin vratio kao privatni građanin u svojim sedamdesetim godinama. Do oduzimanja grčkog državljanstva 1994. došlo je tokom pravne bitke oko bivšeg kraljevskog imanja, koje je sada u državnom vlasništvu.
Post Views: 62