Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da nikada nije rekao, niti bi rekao, da su Srbija, predsednik Aleksandar Vučić ili on lično bili prevareni da potpišu Briselski sporazum jer bi, kako je rekao, to značilo da nisu znali šta potpisuju. Dodao je da je u svojoj izjavi mislio na sprovođenje sporazuma, piše N1.
„Kao neko ko je bio neposredno i odgovorno uključen u proces postizanja Briselskog sporazuma 2013. godine, želim da budem vrlo jasan i precizan.
„Nisam nikada rekao, niti bih rekao, da smo mi — Srbija, Aleksandar Vučić ili ja lično — bili prevareni da potpišemo Briselski sporazum. Takva formulacija bi implicirala da nismo znali šta potpisujemo, da nismo razumeli važnost dokumenta, ili da smo nesposobni da procenimo političku realnost. To ne samo da nije tačno, već je duboko uvredljivo za svakog državnika koji je u tom trenutku imao odgovornost da donosi odluke u ime Srbije“, istakao je Dačić u pisanoj izjavi.
Dodao je da je Briselski sporazum potpisan s punom svešću o njegovoj važnosti, tačkama i o obavezama koje iz njega proizilaze.
„Taj sporazum je proizvod višemesečnih napornih i složenih pregovora, koje su nadgledale i koordinisale najviše institucije Evropske unije, uz aktivnu i podržavajuću ulogu Sjedinjenih Američkih Država. I u tom trenutku, uveren sam, i sa naše strane, i sa strane međunarodnih partnera, postojala je iskrena volja da se krene ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, ali uz striktno poštovanje svih obaveza — na obe strane“, dodao je.
Dačić je pojasnio da kada danas kaže „da smo prevareni“ ne misli na to da nisu znali šta potpisuju.
„Mislim na to da su nas prevarili u sprovođenju sporazuma. Prevarili su nas zato što ono što su tada predstavili kao ozbiljan međunarodni dogovor, sa ravnopravnim obavezama za obe strane i mehanizmima kontrole, u praksi nije sprovedeno. Prevarili su nas ne zato što nismo razumeli tekst sporazuma, već zato što nismo mogli ni da pretpostavimo stepen pasivnosti, selektivnosti i političkog oportunizma koji će obeležiti njegovu implementaciju“, istakao je.
On je objasnio da je Briselski sporazum podrazumevao, između ostalog, formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
„ Ta obaveza, vrlo precizno i formalno navedena, preuzeta je od strane kosovske strane — i do danas, više od 12 godina kasnije, nije ispunjena. Ne samo da nije ispunjena, već je u više navrata otvoreno odbijana, ponižavana, izvrgavala se ruglu pred očima cele međunarodne zajednice“, naveo je Dačić.
Prema njegovim rečima, Srbija je ispunila svoj deo obaveza iz Briselskog sporazuma, ali Evropska unija, kao garant i posrednik, nije pokazala istu odlučnost i principijelnost kada je došlo vreme da se Priština obaveže na implementaciju i ispunjavanje svojih obaveza.
„Umesto da koristi svoj politički i institucionalni autoritet da insistira na sprovođenju sporazuma i formiranju ZSO, Brisel je birao tišinu, pozive na ‚obostranu uzdržanost‘, i beskrajne ‚tehničke konsultacije‘, koje nikada nisu dovele do rezultata. Tako je sporazum koji je trebalo da bude instrument normalizacije, postao dokument jednostrane implementacije — što je apsolutno neprihvatljivo“, dodao je.
Kaže da je isto takvo ponašanje bilo i kod američkih partnera.
„U trenutku kada su SAD pružale punu političku i diplomatsku podršku dijalogu, izražavale razumevanje za srpske bezbednosne i političke brige, i potvrđivale značaj kompromisa, verovali smo da će ta podrška biti iskrena i trajna. Ali, nažalost, suočili smo se s praksom u kojoj su obe strane tretirane različitim aršinima. U kojoj se od Srbije očekivalo i tražilo, često pod pritiscima, da ispunjava sve, a kosovska strana se nagrađivala i kad ništa ne ispuni“.
Dačić ističe da ima moralnu i političku obavezu da kaže da je Briselski sporazum bio šansa za mir i stabilnost, koju su srušili „oni koji su ga iskoristili kao instrument jednostranog priznanja i političke dominacije“.
Zaljučio je porukom da je Briselski sporazm zaključen s verom u mir i evropsku reč, a da se poverenje u međunarodne garancije ne gradi izjavama već doslednošću.
„Ako Evropska unija i dalje želi da bude posrednik — mora da bude neutralan i ozbiljan garant. Ako Sjedinjene Američke Države žele da budu partner — moraju da prestanu sa dvostrukim standardima. Mi kao država ne bežimo od dijaloga. Ne bežimo ni od kompromisa. Ali bežimo od iluzija“, poručio je Dačić.
Post Views: 4