U proteklih nekoliko meseci došlo je do porasta broja Amerikanaca koji se prijavljuju za „zlatne vize“ širom sveta, jer rastuća ekonomska neizvesnost tera mnoge bogate stanovnike da potraže stabilnost van zemlje, piše Newsweek.

Zlatne vize, poznate i kao programi boravka po investiciji, nude privremeni ili stalni boravak u nekoj zemlji u zamenu za značajnu investiciju. Za pojedince sa visokom neto vrednošću, to je odličan način da zaštite svoju imovinu od ekonomske i političke nestabilnosti, pristupe većim poslovnim mogućnostima i, ponekad, plate niže poreze.

Prošle godine, Henley & Partners — koja pomaže bogatim pojedincima širom sveta, koji traže boravak i državljanstvo ulaganjem u zemlje koje nisu njihova sopstvena — prijavila je rekordan broj američkih državljana koji traže boravak ili državljanstvo u inostranstvu. Ovaj broj je nastavio da raste nakon izbora i inauguracije Donalda Trampa , a u prvom kvartalu 2025. godine zabeležen je porast od 183 procenta upita američkih državljana u poređenju sa prethodnom godinom.

Prema podacima kompanije, državljani SAD čine preko 30 procenata svih zahteva za migraciju investicija podnetih preko Henley & Partners do sada ove godine – skoro dvostruko više od ukupnog broja sledećih pet nacionalnosti investitora, koje uključuju tursku, indijsku i britansku.

„Ova promena odražava evoluirajuće perspektive među Amerikancima sa visokom neto vrednošću. Većina njih investicionu migraciju vidi kao sofisticirano upravljanje rizicima, stvarajući ‘plan B’ koji pruža mogućnost za njih i njihove porodice da se presele ako im je potrebno ili žele“, rekao je za Newsweek Bazil Mor-Elzeki, šef za Severnu Ameriku u kompaniji Henley & Partners .

„Motivacije uključuju diverzifikaciju geopolitičkih rizika, poboljšanu globalnu mobilnost, širenje poslovanja, pristup obrazovanju i alternativnoj zdravstvenoj zaštiti i prekogranično planiranje nasleđa za buduće generacije“, rekao je on.

Prema podacima kompanije Henley & Partners, ovo su vodeći programi zlatnih viza u svetu:

  •  Australijski nacionalni program za inovacione vize
  • Program privatnog boravka u Austriji
  • Kanadski program viza za startape; Program imigracije investitora u Kanadu i Kvebek
  • Rezidencija u Kostariki putem investicionog programa
  • Program stalnog boravka na Kipru
  • Program zlatne vize za Grčku
  • Programi viza za Hong Kong
  • Program gostujućih investitora u Mađarskoj
  • Program boravka u Italiji putem investicija
  • Program boravka u Letoniji putem investicija
  • Luksemburška rezidencija kroz investicioni program
  • Malezijski program „Moj drugi dom“; Malezijski program premijum vize
  • Program stalnog boravka na Malti
  • Rezidencija na Mauricijusu putem investicionog programa
  • Rezidencija u Monaku
  • Rezidencija u Crnoj Gori
  • Rezidencija u Namibiji putem investicije
  • Program viza za aktivne investitore plus za Novi Zeland
  • Rezidencija u Panami putem investicionog programa
  • Program zlatne boravišne dozvole u ​​Portugalu
  • Singapurski globalni investicioni program
  • Švajcarski program boravka
  • Program boravka u Tajlandu putem investicija
  • Rezidencija u UAE putem investicije
  • Program za osnivače inovatora u Velikoj Britaniji
  • Urugvajski program boravka

O VODEĆIM PROGRAMIMA ZLATNIH VIZA U SVETU

Iako Kanada nudi američkim investitorima mogućnost da ostanu blizu kuće, agencija Henley & Partners je za Newsweek rekla da su evropske zlatne vize posebno atraktivne zbog „izuzetnog kvaliteta života i poslovnih mogućnosti koje nude, zajedno sa pravima pristupa celom evropskom šengenskom prostoru“. Sa pasošem zemlje članice Evropske unije, pojedinci mogu putovati i seliti se u bilo koju zemlju unutar bloka.

Portugalski program Zlatne boravišne dozvole zahteva od podnosilaca zahteva da izvrše transfer kapitala od 500.000 evra (približno 575.000 dolara) u portugalski fond rizičnog kapitala ili investicione fondove.

„Sa minimalnim zahtevima za fizičko prisustvo — samo sedam dana godišnje — i potencijalnim putem ka državljanstvu nakon pet godina, Portugal nudi izuzetnu evropsku bazu bez ometanja američkog boravka“, rekao je Mor-Elzeki.

Mediteranska ostrvska Malta takođe nudi dobru opciju za američke investitore sa svojim Programom stalnog boravka. Mala zemlja nudi pristup EU i vodeća je investiciona lokacija, prema Henley & Partners, zahvaljujući svojoj reputaciji stabilnosti, predvidljivosti i bezbednosti.

Program zahteva minimalnu investiciju od 182.000 evra (približno 205.000 dolara), doprinos mešovitog kapitala i kupovinu ili zakup nekretnina.

„Spektakularna prirodna lepota ostrvske nacije i mediteranski način života čine je poželjnim mestom stanovanja za bogate pojedince i porodice“, naveo je Mor-Elzeki.

Još jedna veoma mala zemlja u Evropi nudi sjajnu priliku bogatim Amerikancima, prema kompaniji. Iako investicioni prag Monaka prelazi milion evra za kupovinu nekretnina – što ga čini jednim od najskupljih programa zlatne vize na svetu – „poresko okruženje i bezbednosna infrastruktura Kneževine opravdavaju premiju za određene investitore“, rekao je Mor-Elzeki.

„Monakov okvir za zaštitu privatnosti i imovine u bankarstvu nudi posebne prednosti američkim investitorima koji su zabrinuti zbog izloženosti sudskim sporovima“, dodao je Mor-Elzeki.

Grčka i Italija nude jeftinije opcije, ali i dalje validne. Grčka pruža jednu od najisplativijih evropskih opcija, zahtevajući od podnosilaca zahteva da ulažu u nekretnine početkom od 250.000 evra (otprilike 280.000 dolara), bez obaveznih uslova za boravak.

Italijanski program investitorskih viza zahteva investiciju od 500.000 evra u italijanske kompanije ili 250.000 evra u inovativne startapove. „Za američke preduzetnike sa transatlantskim poslovnim interesima, boravak u Italiji stvara besprekorno poslovanje u okviru evropskog regulatornog okvira“, rekao je Mor-Elzeki.

Ali postoje i atraktivne opcije van Evrope, prema Henley & Partners. Program zlatne vize Kostarike, na primer, zahteva ulaganje od „samo“ 150.000 dolara u zemlji bez obaveznih uslova za boravak radi obnavljanja, a istovremeno nudi značajne poreske olakšice za prihode iz stranih izvora.

Viza prijateljskih nacija Paname zahteva investiciju u nekretnine ili bankovni depozit od 200.000 dolara, što obezbeđuje doživotni status boravka bez potrebe za fizičkim prisustvom podnosilaca zahteva u zemlji.

Prema rečima Mor-Elzekija, za Amerikance koji su zabrinuti „zbog valutnog rizika i bankarske stabilnosti, panamska dolarizovana ekonomija i snažan finansijski sektor pružaju vredne rezervne opcije“.

Nedavno ažurirani program „Aktivni investitor plus“ Novog Zelanda takođe se pokazao popularnim među Amerikancima, sa skoro polovinom svih podnetih zahteva do sada ove godine (85 od 189) iz SAD, prema podacima koje je podelila vlada. Prema novim pravilima, koja su stupila na snagu u aprilu, prag za investicije je smanjen na minimum 5 miliona dolara tokom tri godine.

„Nenadmašna politička stabilnost, samodovoljnost i geografska izolacija zemlje čine je vrhunskom opcijom za ‘mir uma’ za istaknute Amerikance koji su zabrinuti za privatnost i bezbednost“,  ocenio je Mor-Elzeki.

Post Views: 71

Originalni tekst