Finale. Spremate se celog života da u onome što volite – budete najbolji što možete biti. I, dogurate daleko. Dogurate, zapravo, najdalje: do olimpijskog finala. A onda se desi neverovatna scena, delić sekunde koji može da vam promeni život – na skroz neplaniran način…
U modernom sportskom mačevanju postoje tri takmičarske discpiline. One se razlikuju i po delovima tela suparnika na kojima se priznaje „pogodak“ i, naravno, po oružju koji se koristi.
Ova priča je o mačevaocima koji se nadmeću u disciplini sablja. U njoj, sve što je iznad struka može da vam donese poen, ako tamo, bilo „sečenjem“ (bočnim udarcem) ili ubodom (vrhom oružja) pogodite rivala. Dakle, bilo da to učinite u torzo, ruku ili glavu, dobijate poen.
*3000 NA RAČUNU U ROKU OD 24H*
–>KLIKNI OVDE–
Borba traje dok neko ne skupi 15 poena, ili, pošto postoje tri trominutne „runde“, ako niko ne dođe do 15. poena, onda na završetku devetog minuta nadmetanja – pobednik postaje onaj ko je sakupio više pogodaka. Prosto je, ili dođeš do 15 poena, ili na kraju devetog minuta imaš više poena od rivala.
I, u finalu olimpijskog nadmetanja sabljom – desio se nesvakidašnji momenat.
*3000 NA RAČUNU U ROKU OD 24H*
–>KLIKNI OVDE–
Sa jedne strane bio je Sanguk Oh iz Južne Koreje, a sa druge strane Farez Ferdžani iz Tunisa.
U završnici njihove borbe, pri vođstvu južnokorejskog olimpijca od 14:8, njegov rival se spotakao i pao.
Tajac u sali.
Tajac, jer je Sanguk Oh mogao da priđe i bilo gde u gornjem delu tela dodirom sablje osvoji 15. poen, time i olimpijsko zlato, ali…
Nije najvažnija pobeda, sama po sebi.
Važnije je – kako ste do nje došli.
Južnokorejski mačevalac je sačekao da se njegov rival pridigne, pa da u nastavku odluče kome će pripasti zlato.
Ferdžani, pomalo zatečen ovom dobrotom, brzo se pribrao – osvojio je naredni poen, smanjivši na 14:9.
Osvojio je i sledeći – 14:10.
Osvojio je još jedan. Semafor je pokazao 14:11.
A onda… onda je pravda bila zadovoljena.
Čovek koji je pokazao fer plej kakav još nije viđen na ovim Olimpijskim igrama u Parizu, Sanguk Oh, zadao je udarac kojim je došao do 15. poena, i, uz rezultat 15:11, postao olimpijski šampion.
U istoriji će ostati upamćen ne samo kao neko ko je došao do zlata u Parizu. Već kao neko ko je pokazao – koliko je važno, a i koliko lepo – biti čovek.
Uostalom, oni koji „ne gaze preko mrtvih“ (ili palih) da bi došli do svog cilja, a ciljeve ipak ostvaruju – istinski su junaci. Za sva vremena.
Ako vas Olimpijske igre zanimaju, sve ono najvažnije i najzanimljivije o njima – pratite na posebnoj stranici portala „Novosti“ posvećnoj Olimpijskim igrama u Parizu.
Na sasvim ste dobrom mestu.
BONUS VIDEO: Gužve na Rolan Garosu, svi hitaju da vide Novaka Đokovića
BONUS SADRŽAJ
Knjiga o našem asu koja je izazvala veliku pažnju nosi naziv „Novak, pariske priče„. Prođite uz Novaka sve njegove emotivne trenutke u upoznajte ga u jednom potpuno drugom svetlu. Na 320 stranica, ilustrovanih do sada neviđenim fotografijama, predstavljen je život slavnog tenisera.
Kliknite OVDE i poručite još danas ovo remek-delo koje će vas odvesti na najslavnije teniske terene.
Preporučujemo
NADAL POSLE PORAZA: Rafa otvorio dušu nakon što je izgubio od Novaka Đokovića
Novak Đoković i Rafael Nadal su odigrali čak 60. meč, a posle tog duela u 2. kolu olimpijskog turnira u Parizu osvajač 22 grend slem titule, Španac koji je i sam ispisao dobar deo istorije „belog sporta“, otklonio je i ono malo dilema (ako ih je bilo) ko je najbolji teniser svih vremena.
29. 07. 2024. u 19:50