Index.hrdanas 08:20

Bajkoviti bavarski dvorci dobili UNESCO-ov status svetske baštine 1Foto: Philipp Guelland / AFP / Profimedia

Bajkoviti bavarski kraljevski dvorci, među kojima su Nojšvanštajn, Herenkimze i Linderhof, dodati su na UNESCO-ov spisak svetske baštine, objavili su u subotu zvaničnici.

Odlukom, koju je na 47. zasedanju u Parizu doneo UNESCO-ov Odbor za svetsku baštinu, priznaju se arhitektonska i kulturološka važnost palata kralja Ludviga II iz 19. veka.

Izgradnja Nojšvanštajna započela je 1869. godine, ali projekat nikada nije završen, a građevinski radovi su obustavljeni nakon smrti bavarskog kralja 1886. godine.

Dvorac je danas jedno od najpopularnijih turističkih mesta u Nemačkoj i godišnje ga poseti otprilike 1,4 miliona turista.

Inspirisali Diznija

Inspirisao je logotip Diznijevog dvorca nakon što ga je Volt Dizni posetio pedesetih godina prošlog veka, piše Hina, prenosi Index.hr.

Premijer nemačke savezne države Bavarske Markus Zeder dodeljeni status je nazvao „svetskim priznanjem“, a Nojšvanštajn ocenio kao „bavarsku znamenitost par ekselans“.

Bajkoviti bavarski dvorci dobili UNESCO-ov status svetske baštine 2
Foto: PETER KNEFFEL / AFP / Profimedia

„U našim bajkovitim dvorcima bajka se upravo ostvaruje“, rekao je, dodajući da je Nojšvanštajn spoj velike umetnosti i kulture, istovremeno sa dozom „kiča i klišea“.

„Kada ugledaju dvorac, mnogi ljudi iz celog sveta verovatno pomisle na Diznija – ali ne: Nojšvanštajn jeste i ostaje original iz Bavarske“, ponosno je istakao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Najnovije

Kultura

Naslovna strana

Nalovna strana za 12. i 13. jul 2025.

Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Kolumna

Originalni tekst