Lame i antitela koje proizvode mogla bi da se iskoriste za stvaranje nove generacije lekova za šizofreniju, a naunici veruju da bi efikasno delovali direktno na mozak, ne samo na ublažavanje simptoma, piše američki Njuzvik.
To je pokazala studija koju su sproveli naučnici sa Instituta za funkcionalnu genomiku u Monpeljeu, u Francuskoj.
Oni su razvili novi „nanoantitelo“ — molekul napravljen od fragmenata antitela lame — koji može da aktivira receptor uključen u regulaciju moždane aktivnosti.
ubrizgava se u venu ili mišić
Nova supstanca može da se ubrizga u venu ili mišić i pokazala je sposobnost da pređe zaštitnu barijeru između krvi i mozga (tzv. krvno-moždanu barijeru) i stigne do receptora u moždanim ćelijama.
Zahvaljujući tome, novo nanoantitelo je, prema rečima istraživača, efikasnije od antitela koja se trenutno koriste u lečenju šizofrenije. Pored toga, biorazgradivo je i ima malo nuspojava.
„Postoji hitna potreba za efikasnim i inovativnim terapijama za lečenje bolesti mozga, kao što su psihijatrijska i neurodegenerativna oboljenja“, napisali su autori studije.
„Imunoterapije su pokazale efikasnost u mnogim oblastima medicine, ali se nisu razmatrale za lečenje bolesti mozga zbog slabe sposobnosti imunoglobulina da prodru u mozak.“
(Imunoglobulini su antitela ključna za imunološki odgovor organizma.)
Iako trenutni tretmani šizofrenije — obično kombinacija individualne psihoterapije i lekova — mogu pomoći i omogućiti veću samostalnost u svakodnevnom životu, istraživači ističu da oni imaju slab efekat na kognitivne smetnje koje pogađaju obolele.
šta izaziva šizovrenija
Šizofrenija izaziva različite psihičke simptome koji se odnose na misaone procese, opažanje, emocionalne reakcije i društvenu interakciju.
Oboleli često imaju tzv. epizode, tokom kojih su simptomi izraženiji, a zatim sledi period sa blagim ili bez simptoma.
„Pacijenti imaju ozbiljne poteškoće sa koncentracijom, što izaziva brojne kognitivne probleme“, rekao je za Newsweek autor rada i molekularni biolog sa CNRS-a, Žan-Filip Pen.
Prema njegovim rečima, lekovi koji se trenutno daju pacijentima „dobro tretiraju simptome, ali ne i kognitivne poremećaje“.
Neki od trenutno korišćenih antipsihotika mogu izazvati i nuspojave kod određenih osoba.
Međutim, s obzirom na to da je šizofrenija hronično oboljenje, svaki lek odobren za upotrebu kod ljudi morao bi da se koristi doživotno.
potrebna dalja ispitivanja
Potrebne su dalja klinička ispitivanja kako bi se pokazalo da nanoantitela zaista mogu bezbedno i efikasno korigovati kognitivne deficite kod ljudi.
„Za razvoj ove terapije, neophodne su dodatne studije bezbednosti i biodostupnosti. Takođe, mora se organizovati proizvodnja velikih količina visokokvalitetnog preparata da bi se mogla započeti ispitivanja na ljudima. Za te dve mogućnosti — ili će neka kompanija preuzeti naš projekat, ili ćemo pronaći investitore i osnovati startap“, objasnio je Pen.
Post Views: 32