Premijer jemenskih pobunjenika Huti Mohamed Ahmad Muftah obećao je danas tokom mitinga u Sani, u Jemenu, da će nastaviti borbu protiv Izraela.
Muftah je položio zakletvu za premijera Huta posle smrti svog prethodnika u izraelskom napadu krajem avgusta.
Novi lider najavljuje intenziviranje operacija
Od početka rata u Gazi, izazvanog napadom palestinskog islamističkog pokreta Hamas na Izrael 7. oktobra 2023. godine, proiranski Huti su pojačali napade na Izrael i trgovačke brodove povezane sa tom zemljom kod obale Jemena, tvrdeći da deluju u znak solidarnosti sa Palestincima.
Kao odgovor, Izrael je izveo nekoliko serija smrtonosnih napada u Jemenu, gađajući luke, elektrane i međunarodni aerodrom u Sani.
Premijer pobunjenika Ahmad Galeb el Rahvi, zajedno sa devet ministara i dva zvaničnika, ubijen je 28. avgusta u izraelskom napadu u Sani.
„Velika nam je čast da sledimo ovaj put i da imamo mučeničke lidere i celu vladu na meti ovog puta ka Jerusalimu“, rekao je Mohamed Ahmad Muftah.
On je govorio pred hiljadama okupljenih pristalica, kao što to čine svakog petka, u Sani. Iza njega su bile poređane fotografije ubijenih ministara i zvaničnika.
„Pozdravljamo intenziviranje vojnih operacija koje sprovode naše snage“, dodao je novi premijer.
Huti obećavaju solidarnost s Palestinom
On se takođe obratio narodu Gaze.
„Uz vas smo i nećemo vas napustiti, kakve god žrtve bile“, dodao je on dok su učesnici skupa skandirali slogane protiv Izraela i SAD.
Izraelske vlasti su u sredu saopštile da su napale „vojne mete“ jemenskih pobunjenika u Sani i na severu, gde je poginulo 46 ljudi i ranjeno 165.
Nekoliko sati kasnije, rano u četvrtak ujutru, izraelska vojska je saopštila da je presrela raketu ispaljenu iz Jemena.
Jemenski pobunjenici kontrolišu velike delove Jemena, koji je u ratu od 2014. godine, uključujući Sanu, gde su uspostavili svoje političke institucije. Međunarodno priznata jemenska vlada, proterana iz Sane, ima sedište u Adenu, gradu na jugu zemlje.
Post Views: 9