Mađarska državna elektroprivreda MVM Zrt. saopštila je da je potpisala ugovor sa srpskom Maneks Grupom o kupovini akcija, čime će svoj udeo u kompanijama „Energotehnika – Južna Bačka“ i „Elektromontaža Kraljevo“ povećati sa 33,4 odsto na  60 odsto.

Očekuje se da će transakcija, nakon odobrenja Komisije za zaštitu konkurencije, biti okončana u trećem kvartalu 2025. godine, objavila je eKapija, čime će MVM i formalno postati većinski vlasnik Energotehnike i Elektromontaže umesto Maneksa, u vlasništvu biznismena Dragoljuba Zbiljića.

„Jačanje pozicije na srpskom energetskom tržištu jedan je od ključnih strateških ciljeva MVM grupe u regionu. Geografski položaj Srbije ima strateški značaj jer predstavlja prirodnu ulaznu tačku za dalje širenje MVM-a ka ostalim balkanskim zemljama“, navodi se u saopštenju mađarske kompanije.

MVM i ideja o izdvajanju hidroelektrana u novu firmu

U maju 2023. godine, portal Demostat objavio je informaciju koja je uzburkala javnost: Nadzorni odbor EPS-a razmatrao je predlog mađarskog MVM-a o osnivanju zajedničke kompanije u koju bi bilo izdvojeno čak 11 hidroelektrana iz sistema EPS-a.

Prema dokumentu u koji je Demostat imao uvid, radilo se o predlogu za izdvajanje Drinsko-limskih hidroelektrana, uključujući HE „Bajina Bašta“, „Zvornik“, „Uvac“ i „Potpeć“.

Nakon što je informacija dospela u javnost, Ministarstvo rudarstva i energetike je saopštilo da nikakva odluka o otuđenju imovine EPS-a nije doneta, optuživši „pojedince iz samog EPS-a“ za širenje neistina i panike.

Međutim, nikada nije demantovano da je takav predlog mađarske strane zaista postojao i da je bio na dnevnom redu Nadzornog odbora.

Kako je javnost upoznala „Energotehniku Južnu Bačku“

Uspon „Energotehnike – Južne Bačke“ neraskidivo je vezan za jedan od najkontroverznijih poslova u poslednjih desetak godina – ispumpavanje vode iz potopljenog kopa „Tamnava“ 2014. godine.

Kako je tada otkrio BIRN, konzorcijum na čelu sa „Južnom Bačkom“ dobio je posao vredan 15 miliona evra, uprkos tome što firma nije imala nikakvo prethodno iskustvo u tako složenim projektima.

Tadašnji premijer Aleksandar Vučić je tvrdio da nijedna „zapadna firma“ nije htela da se prihvati posla, ali je BIRN otkrio da je ključni deo posla – od projektovanja do izvođenja – obavila najprestižnija holandska firma za sanaciju poplava, „Van Hek“, koju je „Južna Bačka“ angažovala kao podizvođača tek nakon dobijanja tendera, što je predstavljalo potencijalno kršenje zakona.

Post Views: 17

Originalni tekst