Beograd će uskoro najverovatnije na neodređeno vreme u potpunosti ostati bez tramvajskog saobraćaja, odnosno privremeno u glavnom gradu do daljeg neće saobraćati niti jedna tramvajska linija, saznaje eKapija.
Razlog za to nisu ni neki predstojeći višednevni protesti u prestonici niti obnova više ulica u gradu, nego problem vezan za projekat ugradnje tramvajskih šina preko Mosta na Adi, radova koji su se izvodili od marta 2018. do početka leta 2019. godine. Jer tada su, iz nepoznatih razloga u ovaj tramvajski koridor ugrađeni drveni pragovi umesto betonskih.
Saobraćaj se preko tog tramvajskog koridora manje-više nesmetano odvijao u prethodnih šest godina, da bi posle nedavnog iskakanja tramvaja iz šina na Mostu na Adi, nadležne ekipe utvrdile da su problem upravo sporni drveni pragovi i da ova nezgoda na mostu, najverovatnije, neće biti jedina ukoliko se oni ne uklone i ne zamene betonskim. Jer, kako nam je rečeno, problem nije samo to što su između šina na mostu ugrađeni drveni pragovi, već i što su oni postavljeni u sirovom stanju, odnosno nisu premazani odgovarajućim uljem radi impregnacije.
Pojedini drveni pragovi su prirodnim procesom počeli da trule, što može biti značajan rizik ukoliko bi neki od njih pukao i posledično došlo do razmaknuća šina. Kako nam je rečeno, u doba ugradnje šina pre šest godina u okviru tog projekta želeli su da sve bude u skladu sa principima zaštite životne sredine.
Posledica odluke da se u poslednji potpuno novi tramvajski koridor u glavnom gradu ugrade drveni pragovi i to bez nanošenja potrebnih premaza jeste da će, kako nam je ukazano, sada most za tramvajski saobraćaj morati da bude zatvoren najmanje dva meseca kako bi se obavila sanacija tramvajske pruge, odnosno kako bi drveni pragovi bili zamenjeni betonskim što će osigurati bezbednost tramvajskog saobraćaja koji je, inače, na samom mostu ograničen na brzinu od 10 km/h.
Tramvajski saobraćaj će u tom slučaju u potpunosti morati da bude obustavljen iz razloga što je na novobeogradskoj strani centralni GSP-ov tramvajski depo Sava iz koga svakog dana polaze tramvaji ka svim delovima grada. Zatvaranjem tramvajskog koridora preko mosta, a kako bi on bio saniran, taj depo na određeno vreme biće u potpunosti odsečen od ostatka grada s obzirom na to da alternativna tramvajska trasa preko Save, posle započetih radova na uklanjanju Starog savskog mosta, više ne postoji. Paradoks, ali upravo je Most na Adi trebalo da sve vreme služi kao alternativna tramvajska trasa preko reke, a dok se ne izgradi novi savski most.
Pitanja u vezi sa ovim propustom iz 2019. kao i u vezi sa neophodnom sanacijom pruge na mostu uputili smo gradu Beogradu, ali za sada nema odgovora. Sa druge strane, izvor eKapije iz GSP Beograd potvrdio je naša nezvanična saznanja u vezi sa problemima sa pragovima na tramvajskim šinama na Mostu na Adi.
– To su pojedini stručnjaci iz GSP-a upozoravali još pre šest i po godina, ali tadašnje rukovodstvo Grada nije imalo sluha za naše argumente, već smo dobili uveravanja da će sve biti kako treba. Ipak, proces truljenja drvenih pragova sve više uzima maha i to može bitno da utiče na bezbednost tramvajskog saobraćaja, usled čega su uvedena dodatna ograničenja brzine kojeg su vozači tramvaja dužni da se pridržavaju, ali je i dodatno od strane stručnih službi GSP-a pojačan nadzor tramvajske pruge i sprovode se učestali pregledi stanja pragova, kako bi se predupredili vanredni događaji i iskliznuća tramvaja iz šina – ukazuje naš sagovornik.
Veliki problem za organizaciju tramvajskog saobraćaja će, dodaje, svakako biti zatvanje pruge na Mostu na Adi, jer i on ukazuje da alternativa ne postoji kako bi se obavili radovi.
– Za sada je u toku priprema tehničke dokumentacije, a sam početak radova će zavisiti od dinamike koju odredi Grad. Ono što je sigurno jeste da će GSP imati veliki problem sa viškom vozača tramvaja, pa se razmatraju sve moguće opcije kako bi se jedan deo zaposlenih uputio na godišnji odmor i plaćeno odsustvo, jedan broj koji poseduje odgovarajuće vozačke kategorije uposlio kao ispomoć u autobuskim pogonima, a određen broj zaposlenih privremeno preusmerio na druge poslove, kao što su otpravnici i pomoćni radnici u restoranu u okviru menze za zaposlene – objašnjava on.
Dolaskom novih turskih tramvaja, ukazuje, ovaj problem dodatno dolazi do izražaja, jer bi bila veoma negativna slika ukoliko bi se dogodio neki incident na Mostu na Adi sa novim tramvajima.
– Međutim, alternativnog rešenja u ovom trenutku nema, jer GSP nema mogućnost da preusmeri dnevnu negu tramvaja, periodične servise i preglede u depo na Dorćolu, koji odavno nema kapacitete i opremljenost za smeštaj i održavanje tramvaja, tako da je obustava tramvajskog saobraćaja na svim linijama za vreme radova trenutno jedino rešenje. Ono što bi takođe bilo dobro jeste da se radovi uklope i sa sanacijom železničkog mosta kod starog buvljaka na Novom Beogradu, odnosno ulicom Antifašističke borbe, jer se u sklopu radova na železničkom mostu planira obustava tramvajskog saobraćaja i na tom potezu, s obzirom da su predviđeni radovi na sanaciji i ojačanju stubova železničkog mosta ispod kojeg prolaze i tramvaji – zaključuje naš sagovornik.
RADOVI ZAVRŠENI GOTOVO U ROKU, ALI…
Pripremni radovi u vezi sa postavljanjem šina na Mostu na Adi započeti su u martu 2018, godine, a posle sprovedenog tendera na kome su pobedili Energoprojekt niskogradnja i Colas rail.
Pobednički konzorcijum imao je zadatak da postavi tramvajsku prugu dugu oko 2.700 metara preko Mosta na Adi i severnih i južnih petlji i da sve to uklopi u postojeću prugu, kao i da rekonstruiše postojeće mostove preko Topčiderske reke i železničke pruge.
Projekat je predvideo uvođenje novih veza, kako bi se omogućilo da tramvaji sa Novog Beograda i Banovog brda idu direktno ka Rakovici i centru grada.
Konzorcijum je dobio rok za završetak sveg posla za 14 meseci, a on je okončan sa neznatnim probijanjem roka, pa je sve umesto u maju 2019, završeno u junu te godine, a nova tramvajska pruga je puštena zvanično u saobraćaj 5. jula 2019. godine.
Kada je saobraćaj uspostavljen, kao jedna od glavnih mana novog koridora istaknuto je kruženje tramvaja (koji se spuštaju sa Mosta na Adi i koji se na njega penju) oko Bloka 42 i novobeogradske železničke stanice, a zbog toga što u okviru tog projekta nije bila isplanirana i gradnja male deonice tramvajske pruge u Ulici Marka Hristića koje bi omogućilo da se izbegne ovo nepotrebno kruženje tramvaja.
Post Views: 103