Ministarki rudarstva i energetike Dubravki Đedović Handanović predstavljeni su zaključci Preliminarne tehničke studije o mirnodopskoj primeni nuklearne energije u Srbiji, koju je izradila Elektroprivreda Francuske (EDF), saopštila je press služba.

Studiju je prezentovala delegacija EDF-a, predvođena potpredsednikom za razvoj nuklearnog programa Vaskisom Ramanijem.

Prema rečima ministarke Đedović Handanović, procena je da će Srbiji biti potrebno pet do sedam godina i oko 30 miliona evra za sprovođenje prve dve faze razvoja nuklearnog programa.

faze pokretanja nuklearnog programa

Preliminarna studija je, kako je navedeno, prvi korak koji daje smernice sa fokusom na neophodne rane korake i prioritetna infrastrukturna pitanja kako bi se izgradila čvrsta osnova za efikasan razvoj nuklearnog programa.

„U tom smislu, utvrđene su preporuke za svako od prioritetnih pitanja, vremenska dinamika, analizirane su mogućnosti za integraciju u naš elektroenergetski sistem i dostupne tržišne tehnologije, pitanje obučavanja kadrova, oslanjajući se na smernice Međunarodne agencije za atomsku energiju i značajno iskustvo Elektroprivrede Francuske“, rekla je Đedović Handanović.

Prva faza, kako je objasnila ministarka, obuhvata ispitivanje opravdanosti, postavljanje pravnog i regulatornog okvira, kao i formiranje tela nadležnog za implementaciju programa.

„U studiju su integrisana saznanja sa tri zajedničke radionice srpskih i francuskih eksperata održane u Beogradu krajem prošle i početkom ove godine“, navela je ona.

može li nuklearka da se uklopi u naš sistem?

Studija je sprovela i preliminarnu analizu dostupnih tehnologija, kako konvencionalnih, tako i malih modularnih nuklearnih reaktora.

Jedno od ključnih pitanja koje studija analizira jeste mogućnost integracije nuklearnog postrojenja u elektroenergetski sistem Srbije.

„Najvažnije je da li i kako naš prenosni sistem može da integriše nuklearno postrojenje. U svakom od scenarija koji studija predlaže, uključivanje nuklearnih reaktora ne bi ugrozilo našu prenosnu mrežu, prema preliminarnim procenama. U jednom od scenarija, nakon 2045. godine, uz nuklearnu energiju možemo biti i neto izvoznik električne energije uz značajnu dekarbonizaciju energetskog sektora“, rekla je ministarka.

Najavila je i da je u toku formiranje Međuresorne ekspertske radne grupe za nuklearnu energiju, koja će koordinirati daljim razvojem programa, prateći smernice Međunarodne agencije za atomsku energiju, kao i da će posebna pažnja biti posvećena razvoju stručnih kadrova.

Post Views: 98

Originalni tekst