Na društvenim mrežama se preporučuju složene procedure čišćenja tela tokom i posle tuširanja: svakodnevni piling, „dvostruko čišćenje“, antibakterijski sapun, mnoštvo mirisnih preparata za telo i ulja baš za tuširanje.
„Pomalo sam zgrožena time“, rekla je dr Olga Bunimovič profesorka Dermatologije na Univerzitetu u Pitsburgu.
Višestepeni procesi koji su inspirisali ljude da provode beskrajno vreme pod tušem mogu naštetiti koži. Dermatolozi kažu da je sve to uglavnom nepotrebno.
„Koža je barijera“, podsetila je dr Nikol Negbenebor, dermatološki hirurg Univerziteta u Ajovi. „To je jedna od najvećih barijera tela i zato je treba pravilno negovati, ali s tim ne treba preterivati“.
Tuširanje je jednostavno, ne zahteva proceduru od desetak mera ili mnoštvo proizvoda kako preporučuju influenseri.
Sasvim je dovoljno svakodnevno tuširanje mlakom vodom i pranje hipoalergenskim sapunom ili sredstvom za pranje bez mirisa, a zatim mazanje hidratantnim losionom ili uljem.
Ne treba ostajati pod tušem predugo ili se tuširati preterano toplom vodom jer to može skinuti s kože prirodnu masnoću potrebnu za to da bi bila barijera, a bez toga je podložna suvoći i iritaciji.
Treba koristiti sapun namenjen osetljivoj koži. Antibakterijski sapuni su popularni, ali stručnjaci kažu da previše isušuju kožu ako se svakodnevno koriste. Takvi sapuni mogu biti korisni za ljude s nekim oboljenjem kože.
Ulja mogu biti korisna za kožu posle tuširanja, rekla je Negbenebor. Ali treba imati na umu da ulje nije hidratantno, već je sredstvo za zaptivanje: voda hidrira kožu, a ulje će zadržati tu vlagu.
Neki influenseri reklamiraju piling i ono što se naziva „dvostruko čišćenje“ kože.
To „dvostruko“ je međutim namenjeno za skidanje šminke: najpre upotreba sredstva za čišćenje na bazi ulja za razgradnju šminke, a zatim sredstva za čišćenje na bazi vode za uklanjanje ostataka.
Stručnjaci kažu da tu praksu ne treba primenjivati na celo telo.
„Ne samo da ne treba dvostruko čistiti kožu, nego ljudi stalno prekomerno koriste i sapun“, rekla je Bunimovič.
„Ne bi trebalo da sapunate celo telo i tačka! Samo sapunajte intimne delove i nabore kože“, kazala je ona.
Piling je namenjen uklanjanju mrtvih ćelija kože i u načelu je to dobro, ali nikako ne svakodnevno što neki rade. To može izazvati gomilu problema, čak i kožna oboljenja.
I grublju lufu treba koristiti oprezno i štedljivo da bi se izbegla iritacija.
Ako se pojavi osip na koži posle pilinga, to je znak da se preteralo.
Nežniji način pilinga je korišćenje proizvoda koji sadrže mlečnu ili glikolnu kiselinu, rekli su dermatolozi, ali ni to ne treba raditi svakodnevno.
Post Views: 66