Učenička kompanija T-Buddy, predstavnik Srbije na Junior Achievement evropskom takmičenju učeničkih kompanija „Gen_E“ održanog u Atini, osvojila je specijalnu nagradu „Re-Power Your Future Award“. Ovu nagradu dodeljuje UniCredit Fondacija timu koji kroz svoj rad donosi stvarne društvene promene, osnažuje svoju generaciju i doprinosi razvoju zajednice, korišćenjem moći obrazovanja.

Takođe, članica pobedničkog tima iz Srbije, Anja Pajić, jedna je od šest učenika koji su u Atini osvojili nagradu „Mladi lideri“ na evropskom nivou, u konkurenciji od 200 srednjoškolaca.

Evropsko takmičenje je 36. godinu za redom okupilo najbolje učeničke kompanije iz 40 zemalja u kojima se sprovode programi „Junior Achievement“ (Dostignuća mladih). Prestižno takmičenje okuplja najkreativnije učeničke kompanije iz cele Evrope, pružajući im platformu da pokažu svoje inovativne ideje i poslovne modele, kao i mogućnost da se one transformišu u opipljive projekte sa potencijalom da menjaju svet.

Svetlana Bunčić, direktorka Identiteta i komunikacija UniCredit Bank Srbija bila je jedan od članova žirija na ovogodišnjem takmičenju i tim povodom izjavila: „ Čast mi je i zadovoljstvo što sam imala priliku da budem deo žirija na evropskom takmičenju učeničkih kompanija. Ono što sam videla u meni budi ogroman optimizam i veru u budućnost, jer sam svedočila neverovatnoj kreativnosti, inovativnosti i posvećenosti. Učenici koji su se predstavili pokazali su izuzetno razvijeno preduzetničko razmišljanje, sposobnost rešavanja kompleksnih problema i, što je najvažnije, strast ka stvaranju nečeg novog i korisnog. Ovi mladi preduzetnici su dokaz da se uz podršku, mentorstvo i priliku za učenje, mogu postići izvanredni rezultati. Sigurna sam da ćemo u godinama koje dolaze čuti mnogo o ovim mladim talentima. Takođe, izuzetno sam ponosna što je nagrada UniCredit Fondacije, stigla baš u ruke mladog tima iz naše zemlje. To je dokaz da se svet osvaja znanjem i trudom, a da smo mi tu da mlade osnažimo da ga ispoljavaju“.

Silvija Capellini, direktorka UniCredit Fondacije izjavila je: „UniCredit Fondacija je 2023. godine udružila snage sa Junior Achievement Europe u projektu „Re-power Your Future“, konkretnoj inicijativi usmerenoj na borbu protiv ranog napuštanja školovanja, koja uključuje 10 zemalja unutar UniCredit perimetra, u trogodišnjem programu. Sada s ponosom slavimo izvanredne rezultate i inovativne preduzetničke ideje učenika. Posebno ističemo pobednike nagrade Re-power Your Future, prepoznajući njihovu izuzetnu sposobnost da okupe celu zajednicu oko cilja koji služi opštem dobru. Gledajući kako se ovi vizionarski projekti pretvaraju u stvarnost, stičemo veliko poverenje u potencijal mladih generacija”.

Učenička kompanija “T-Buddy”, ovogodišnji pobednik nacionalnog takmičenja, osmišljava i realizuje kreativne radionice zasnovane na pristupu vršnjačkog učenja, za decu uzrasta od 8 do 18 godina koje spajaju znanje, istraživanje i zabavu — od biologije i elektronike, preko kuvanja, astronomije do internet bezbednosti. Petočlana ekipa srednjoškolaca iz Gimnazije u Mladenovcu je svojim inovativnim pristupom, društveno odgovornom misijom i nesebičnim angažovanjem u zajednici pokazala da znanje, empatija i preduzetnički duh mogu da inspirišu i promene svet. Tim čine učenici Anja, Ana, Ignjat, Mladen i Mihajlo, uz podršku nastavnika Petra Milanovića i biznis mentora Miće Mišljenovića, iz kompanije Bosch Srbija.

Anja Pajić, učenica drugog razreda Gimnazije u Mladenovcu istakla je koliko tom timu znači osvajanje “Re-Power Your Future” nagrade: “Za nas je to potvrda da smo uspeli, da su naš trud, ideja i ljubav prema ovom projektu prepoznati i to na evropskom nivou. Zahvalni smo nastavniku Petru i biznis mentor Mići Mišljenoviću, kao i našoj lokalnoj zajednici koja nas je podržala. Pokazali smo sebi i drugima da i kao srednjoškolci možemo da napravimo nešto što ima smisla i što može da utiče i menja lokalnu zajednicu na bolje. Presrećni smo, zahvalni i još više motivisani da nastavimo dalje. Ovo je za nas samo početak a T-Buddy je tek na prvoj stranici svoje priče”.

Post Views: 49

Originalni tekst