Četvrtom fazom Prostornog plana za izgradnju Nacionalnog stadiona, koji je na poslednjoj sednici usvojila Vlada Srbije, detaljno su definisani planovi za izgradnju i kompleksa EXPO 2027 kao i stambenih i komercijalnih sadržaja na više od 813 hektara.
Plan ne samo da obuhvata deo Surčinskog polja nego se proteže i na priobalni pojas leve obale Save od Bloka 45 do Ostružničkog mosta – poznat i kao Savski nasip.
To znači da „teritorija“ stadiona i EXPO-a izlazi na novobeogradsku obalu Save, a Savski nasip doslovce se pominje u uredbi odnosno planu, i to tako što se, izmjeđu ostalog, nalaže rušenje svih nelegalno izgrađenih objekata.
Da li to znači i kraj Savskog nasipa kao neformalnog centra nelegalne gradnje?
divlje naselje: od sojenica do vikendica
Prema informacijama koje je objavio „Insajder“ u emisiji „Savski nasip – rušenje zakona“ 2017. godine, bespravna gradnja na tom potezu počela je 2000. godine, i to postavljanjem splavova i sojenica.
Od 2009. pa do emitovanja emisije, međutim, nastalo je divlje naselje zidanih objekata, koje se proteže od kraja novobeogradskog bloka 45 do Ostružničkog mosta – baš kao što piše i u najnovijoj vladinoj Uredbi i prostornom planu za Nacionalni stadion.
U tom naselju nalaze se, prema „Insajderovim“ ali i navodima brojnih domaćih medija, i vikendice koje se povezuju sa sinovima bivšeg predsednika Srbije i Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića.
Konačno, dve parcele koje obuhvataju ceo nasip i dobar deo novobeogradske obale – 5424/1 i 6628/2 – obuhvaćene su sveže usvojenom „Uredbom o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene Nacionalnog fudbalskog stadiona – četvrta faza“, što bi trebalo da znači da im sledi raščišćavanje od divlje gradnje.
Parcela 5424/1 KO Novi BeogradPrintScreen/Geosrbija
Planom je, naime, u okviru urbanističkih mera i u cilju zaštite Savskog nasipa, odnosno vodnog zemljišta predviđeno;
- obezbediti zabranu kretanja motornih vozila, osim službenih (saobraćajnim znacima, postavljanjem fizičkih prepreka i sl.)
- detaljno ispitati i sanirati sva mesta gde je nasip oštećen zbog nelegalnog provođenja vodovodnih i električnih instalacija i izvršiti rekonstrukciju nasipa
- ukloniti sve nelegalno izgrađene objekte sa vodnog zemljišta
- izvršiti sanaciju reni bunara koji su oštećeni nelegalnim priključcima za struju i vodu
- eliminisati sve septičke jame izgrađene između nasipa i rečnog toka Save, kao i u užoj i neposrednoj zoni zaštite vodoizvorišta
- zaštititi šume u forlandu od neplanirane seče
Ono što bi ponovo moglo da „zaustavi bagere“ je pomalo nejasna formulacija da u plan ulaze „delovi parcele 6628/2“ bez preciziranja o kojim delovima se radi. Ta parcela prostire se od kraja nasipa pa skoro do mosta Gazela.
Parcela 6628/2 KO Novi BeogradPrintScreen/Geosrbija
Pristaništa i saobraćajnice u zoni zaštite vodoizvorišta
Možda sprovođenje četvrte faze plana zapečati sudbinu nelegalnih vikendica na Savskom nasipu, ali se i dalje govori o izgradnji u zoni sanitarne zaštite beogradskog vodoizvorišta.
Prema uredbi i planu, u Zoni III (šira zona zaštite) smešten je „prostor predviđen za kompleks objekata Nacionalog stadiona i EXPO Belgrade 2027”.
U osetljivijoj Zoni II (uža zona zaštite) planirana je izgradnja saobraćajnica Nova 7, Nova 8 i Nova 9, kao i uređenje priobalja Save koje je predviđeno za vodni saobraćaj.
Upravo u ovoj zoni planirana je izgradnja međunarodnog putničkog pristaništa, pristaništa za sopstvene potrebe celine E1 (sajamske hale i paviljoni u okviru EXPO) i pontona za javni prevoz“. Pristup ovim objektima na reci biće omogućen preko saobraćajnica koje prolaze kroz zonu uže zaštite.
Najrestriktivnija Zona I (neposredna zona zaštite) obuhvata prostor oko 15 bunara za vodosnabdevanje, u njoj je zabranjena gradnja „ukoliko ugrožava zdravstvenu sigurnost vode“ i planirano je da bude ograđena.
Post Views: 54