Brutalna intervencija policije ispred Pravnog fakulteta u Beogradu, tokom koje su pretučeni i uhapšeni studenti i srednjoškolci, predstavlja teško kršenje zakona, zloupotrebu ovlašćenja i direktnu pretnju autonomiji univerziteta, ocenili su sagovornici Danasa iz pravne i policijske struke.
Tokom blokade raskrsnice ispred fakulteta, policija je u večernjim satima, bez prethodnog upozorenja, krenula u nasilno uklanjanje okupljenih studenata, srednjoškolaca i građana koji su mirno protestovali.
Tom prilikom, prema svedočenjima očevidaca i snimcima objavljenim na društvenim mrežama, više mladih lica je pretučeno, a najmanje četvoro završilo je na VMA sa telesnim povredama.
Policajci su u jednom trenutku pojurili studente do samog ulaza u zgradu fakulteta, u koju nisu uspeli da uđu, što je izazvalo osude javnosti zbog eventualnog narušavanja autonomije univerziteta.
Bajović: Ozbiljan udar na dostojanstvo akademske zajednice i vladavinu prava

Profesorka na Pravnom fakultetu Vanja Bajović, ocenjuje da je intervencija policije tokom koje su ispred fakulteta privedeni studenti i srednjoškolci bila ozbiljan udar na dostojanstvo akademske zajednice i vladavinu prava.
„Hapšenje studenata i srednjoškolaca, koji su mirno protestovali u neposrednoj blizini fakulteta, doživela sam kao veliki šok i sramotu. Dok kriminogene strukture nesmetano borave u prostoru tzv. Ćačilenda, policija se brutalno obračunava sa mladima samo nekoliko stotina metara dalje“, navodi Bajović.
Ona podseća da član 8 Zakona o visokom obrazovanju garantuje nepovredivost akademskog prostora, precizirajući da policija može ući u prostor visokoškolske ustanove samo uz odobrenje nadležnih organa te institucije, osim u slučaju ugrožavanja života, zdravlja, bezbednosti ili imovine.
„U ovom slučaju upravo su te vrednosti – život, telesni integritet i sigurnost – bile ugrožene od strane onih koji bi trebalo da ih štite“, ističe Bajović.
Kako navodi, iako se policijska intervencija formalno dogodila ispred zgrade fakulteta, takvo prisustvo sile ima snažnu simboliku.
„To šalje poruku da ni fakultet više nije zona slobode, što se, iako zakonski gledano bilo ‘na par metara od granice’, može tumačiti kao narušavanje autonomije univerziteta“, zaključuje Bajović.
Dumanović: Intervencija nezakonita i u suprotnosti sa profesionalnim standardima

Zastavnik policije u penziji Milan Dumanović, ocenjuje da je policijska intervencija ispred Pravnog fakulteta bila nezakonita i u suprotnosti sa profesionalnim standardima policijskog postupanja.
„U trenutku intervencije bilo je jasno da su u pitanju studenti koji su se povukli unutar svog fakulteta, što dodatno otvara pitanje zakonitosti čitave akcije i ko ju je naložio“, kaže Dumanović.
On navodi da su svi elementi ukazivali na pasivan otpor građana, te da ni u jednom od 99 odsto takvih slučajeva nije dopušteno korišćenje ovakvog nivoa sile. „Postoje pravilnici koji precizno određuju kako i kada se koriste sredstva prinude. Palice se, recimo, nikako ne smeju upotrebljavati prema glavi, kičmi i drugim delovima tela gde mogu izazvati ozbiljne povrede“, ističe Dumanović.
Posebno upozorava na nestručno i prekomerno postupanje koje je, kako kaže, rezultat nepoznavanja zakona i propisa od strane samih izvršilaca.
„Ako policajci ne znaju kako da postupaju, neka prođu dodatnu obuku. U ovoj situaciji videli smo upravo posledice neznanja i nestručnosti“, poručuje Dumanović.
On dodaje da zakon ne dozvoljava intervenciju prema mirnim demonstrantima, bez obzira na naređenja nadređenih ili politički pritisak.
„Policajci moraju znati da za svoje postupke jednog dana mogu i moraju da odgovaraju“, zaključuje Dumanović.
Šabić: Brutalnost protivzakonita, policija mora nositi oznake

Advokat Rodoljub Šabić ocenio je da je intervencija policije ispred Pravnog fakulteta u Beogradu jedan od najdrastičnijih primera prekoračenja i zloupotrebe ovlašćenja.
„Sve javnosti poznate činjenice, uključujući to što su četvoro studenata završili na VMA sa ozbiljnim povredama, ukazuju da je primena sile bila nesrazmerna, nepotrebna i neopravdana“, kaže Šabić.
On je podsetio da Zakon o policiji dozvoljava primenu samo onih mera i sredstava prinude koje su zakonom utvrđene i kojima se postiže rezultat bez, ili sa što manje štetnih posledica po lice prema kome se mere preduzimaju.
„Ponašanje policije u ovom slučaju i posledice po studente nemoguće je dovesti u sklad sa tom odredbom“, ocenjuje on.
Šabić smatra da su događaji ispred fakulteta i brutalnost upotrebljene sile, iako se formalno nisu dogodili unutar zgrade, poslali jasnu poruku o narušavanju autonomije univerziteta. „Brutalno batinanje i teško povređivanje studenata, pred samim vratima, na stepenicama fakulteta, u potpunoj je suprotnosti sa odredbama zakona koje predviđaju da primena ovlašćenja mora biti srazmerna potrebi zbog koje se preduzima“, kaže Šabić.
Upozorio je i na praksu da policajci ne nose oznake i identifikacione oznake na uniformama.
„Građani imaju pravo da znaju ko ih tretira ili maltretira. To pravo im se ne sme uskraćivati. Nažalost, praksa i primena podzakonskih propisa relativizovali su tu obavezu, što je dodatno pogoršano upotrebom fantomki“, izjavio je.
Kako je naveo, takva praksa izaziva ozbiljne sumnje u legitimitet onih koji postupaju na terenu, a narušava i poverenje građana u institucije.
„Nije slučajno što se i strukovno udruženje policije obratilo ministru unutrašnjih poslova, ukazujući na negativne reakcije javnosti i pozivajući na vraćanje poverenja u policijski sistem“, kaže Šabić.
Radovanović: Žandarmerija prekršila Ustav, policija ne sme biti oruđe politike

Pukovnica policije u penziji Slavica Radovanović ocenila je da su pripadnici žandarmerije i policijske brigade tokom intervencije ispred Pravnog fakulteta u Beogradu prekršili sve međunarodne standarde, domaće zakone i Ustav Srbije.
„Građani i studenti koji su mirno protestovali nisu pružali nikakav otpor, niti su provocirali policiju. I pored toga, žandarmerija je postupala brutalno, a u jednom trenutku je pokušala i da uđe u Pravni fakultet“, kaže Radovanović.
Ona smatra da je angažovanje žandarmerije u ovoj situaciji bilo potpuno neopravdano i u suprotnosti sa načelima rada policije.
„Njihova uloga nije da sprovode političke naloge već da neutralno čuvaju javni red i mir. Umesto toga, prisustvovali smo primeni sile nad mladima koji su koristili svoje ustavno pravo na miran protest“, dodala je Radovanović, ističući da je jedinica koja je intervenisala formirana van uobičajene sistematizacije, te da podseća na „paravojnu formaciju u službi politike“.
Na kraju upućuje Ministarstvu unutrašnjih poslova i ministru Ivici Dačiću:
„Pozivam policiju da ne bije građane i decu koju bez razloga privodi. U prostorijama MUP-a moraju se poštovati ljudska i manjinska prava, kao i dostojanstvo svakog građanina. To je ono što ih uče na obukama i to su principi na kojima mora da se temelji rad policije – nepristrasnost, objektivnost i zakonitost.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.