RIMSKI spomenici i fontane najčešće su mete neodgovornih turista koji kao da nisu pristigli u Večni grad da se dive njegovim lepotama, već da uništavaju ono što nisu stvarali. Stoga je počeo da se primenjuje zakon sa drastičnim kaznama za one koji su uhvaćeni na licu mesta u vandalskom činu, kao i za one koje snimi 2.000 kamera postavljenih oko tih objekata.

Foto: unsplash.com
Ukupno 800.000 evra iznosi suma naplaćenih kazni u prvih pet meseci. One se kreću od 100 do 450 evra, u proseku 250. Jer neko posle njihovog vandalizma treba i da popravi oštećene spomenike i fontane.
Raspojasani i neodgovorni turisti, u najvećem broju stranci, takođe ruše dekor grada, bacaju opuške, ili ih zabadaju između rimskih „sanpjetrina“, upisuju imena ili inicijale na zidovima spomenika, najčešće na Koloseumu, obično oštricama, i tako stvaraju ogrebotine na mermeru i kamenu. Oštećenja je na hiljade dnevno, naizgled malih, ali kada se snime vidi se da je „učinak“ izgrednika veliki.
Pored istorijskih spomenika i fontana oni prave i piknike, iako je zabranjeno unošenje hrane i pića u njihovu okolinu. Ipak, najveći broj prekršaja se beleži na čuvenoj Skalinati Trinita dei Monti, iznad Španskog trga, gde sednu i ručaju, gledajući da budu neupadljivi, a iza sebe ostave ostatke hrane ili limenke. Sada je sasvim zabranjeno sedenje na stepenicama.
Rušilačko ponašanja koje uništavaju grad povećava se u letnjoj sezoni sa ogromnim prilivom turista. Ali, uvećava se i broj gradske policije i osoba zaduženih za nadzor koji vode bitku protiv tih vandala. Ali, pod plaštom noći ima onih koji preskaču zidove, penju se na mesta gde se upusuju, da ostave znak prisustva u Rimu, skrnaveći time antičke zidove, stubove. Ima i onih koji isrctavaju cele murale.
Postalo je medijski veoma uočljivo da turisti to i rade da bi pokazali kako se može izazivati nered u Rumu. Bilo je, tako, čak tridesetak upada u vode fontana za nekoliko meseci, da se „okupaju“ pred stotinama gledalaca, dok ne uđe policija i izvuče ih. Najugroženija je Fontana di Trevi, sledi fontana na Trgu Navona, Barkača na Španskom trgu. U užem delu grada Rimu, inače, ima 400 fontana.