Poljoprivredni proizvođači iz udruženja „Stig“ krenuli su jutros sa 180 traktora prema Požarevcu gde ih čeka njih još oko 70 da bi započeli blokadu saobraćaja u znak protesta što je najavljena cena pšenice iz novog roda 17 dinara po kilogramu, rekao je predsednik udruženja Nedeljko Savić.

Nezadovoljstvo poljoprivrednika povećala je, kako je rekao za agenciju Beta, i odluka ministra poljoprivrede Dragana Glamočića da protekle nedelje odloži razgovor sa tim poljoprivrednicima, a bez najave novog roka za sastanak.

Te poljoprivrednike, nakon odlaganja sastanka, niko do danas nije kontaktirao iz Ministarstva poljoprivrede i prema rečima Savića, „jedino rešenje je protest jer su u teškoj situaciji sa cenom pšenice od 17 dinara“.

On je rekao da za litar mineralne vode treba proizvesti pet-šest kilograma pšenice po ovoj ceni, a da je takva proizvodnja neodrživa.

Poljoprivrednici drugih udruženja tražili su ranije da Rebubličke robne rezerve otkupe određenu količinu pšenice po 26 dinara po kilogramu, Glamočić je u razgovoru sa njima rekao da je ta cena prihvatljiva, ali da mora da razgovara sa ministrom finansija Sinišom Malim da li ima novca u budžetu za tu namenu.

Juče je Ministarstvo saopštilo da „cena ‘nove’ pšenice nikad ne premaše cenu ‘stare’“ i da je i u okruženju, u „Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Mađarskoj cena pšenice u sličnom rasponu“.

Ministarstvo je, kako je navedeno u tom saopštenju, ipak „pokrenulo inicijativu da Direkcija robnih rezervi u skladu sa mogućnostima budžeta otkupi deo ovogodišnjeg roda po stimulativnoj ceni“, ali nije navedeno po kojoj, niti planirana količina za otkup.

Poljoprivrednici Stiga imaju veliki problem i oko naplate subvencija za zemlju koju uzimaju u najam da bi je obradili.

Vlasnici te zemlje, novac za subvencije po hektaru od 18.000 dinara zadržavaju za sebe, iako je propisima predviđeno da je ustupe poljoprivrednicima koji obrađuju zemlju.

Post Views: 187

Originalni tekst