Studenti iz nekoliko gradova Srbije, prošlog vikenda su peške došli na veliki sretenjski protest Kragujevcu. Tokom ovih izazovnih šetnji i više od 100 kilometara, mnogi su se susreli sa povredama, obično izazvanih žuljevima na stpalima.

Kako studenti ponovo planiranju pešačenje, ovog puta do Niša, fizioterapeut Nemanja Maksić je tim povodom uradio malo istraživanje i na svom Instagram nalogu okačio predloge za „najbolju prevenciju nastanka žuljeva na stopalima“.

Izbor čarapa

Nemanja Maksić, navodi da treba da se izbegavaju pamučne čarape, kao i da je potrebno redovno menjanje čarapa na svakoj pauzi.

Jedan od načina prevencije protiv nastanka žuljeva, Maksić predlaže čarape sa kojima možete da odvojite svaki prst, jer se na taj način smanjuje „znojenje i trenje između prstiju“.

„Čarape dizajnirane za maratonce i ultra trkače su najbolje rešenje, ali ako to nije opcija, probajte sa redovnim presvlačenjem čarapa kako bi vam stopala uvek ostala suva“, rekao je Masić na N1.

Izbor obuće

Prvo i osnovno, kao što i fizioterapeut Maksić navodi, jeste da je obuća za koju su odlučite bude udobna.

On ne preporučuje tek kupljenu obuću, jer nije razgažena i time povećava rizik za žuljeve.

Takođe naglašava da je potrebna „dobra ventilacija kako bi se smanjila mogućnost stvaranja vlage“. I za lepo vreme daje jedan neobičan primer šta bi mogli da nosite, a to su – Crocs papuče.

Crocs Classic Clog „White“ on sale for only $20 + free shipping (56% OFF)

BUY HERE: https://t.co/LrJrEOgAt2 pic.twitter.com/OZ5Fzfem29

— Sneaker Shouts™ (@SneakerShouts) November 11, 2020

„Obuća ne bi smela da bude ni previše tesna, ni previše komotna. Pola broja veća patika je preporuka, jer stopala nakon višesatne aktivnosti blago oteknu“, kaže Maksić.

Oblik obuće i vezivanje

Stopalo mora da bude dobro fiksirano, zato je bitno dobro zavezati obuću koju nosimo, da bi bilo minimalnog pomeranja.

Oblik obuće je takođe važan radi prevencije povrede stopala.

Širi prednji deo prstima omogućava više prostora i na taj način smanjujete mogućnost sabijanja i trenja među prstima… Postoji više načina na koje možete da vežete obuću i izaberete u kom delu stopala želite bolju fiksaciju“, savetuje Maksić.

Higijena

Higijena noktiju na nogava ima takođe veliku ulogu u sprečavanju povreda stopala prilikom dugog pešačenja.

„Veliki nokti na nogama mogu udarati u untutrašnjost patike i zbog konstantnog stresa nokan može da poplavi i postane jako bolan, a ceo prst otečen“, piše u uputstvu Maksića na njegovom Instagram nalogu kao upustvo budićim studentima.

U rancu ili torbi važno je i da imate kremu Vazelin, jer on redukuje trenje.

Pored stopala možete ga mazati između butina, pod pazuhom ili na bilo kom drugom mestu gde vaša koža trpi nekakvo trenje.

Još jedan od opcija koja pomaže u prevenciji stvaranja plikova, žuljeva i ojeda je i puder za stopalo.

Šta da radite ako primetite crvenilo ili žulj?

Kada primetite da vam se pojavilo crvenilo potrebno je da“stanite i pokušate da nađete uzrok iritiranja vaše kože kako bi ga uklonili“.

Ukoliko su problem obuća ili čarape, Maksić predlaže da u rancu imate rezervne kako bi ih odmah zamenili, kao i da dodatno zaštite „regiju koja je iziritirana“.

Fizioterapeut Maksić je naglasio da je potrebno, pre svega, ispoštovati sve prethodne korake u vidu prevencije jer u tom slučaju do nastanka žulja ne bi trebalo ni da dođe.

„Ukoliko se oni ipak pojave, najbolja odluka je da potpuno zaustaviti aktivnost, jer ste već prethodno uradili sve da do njih ne dođe. Ali, ako se pojave i ukoliko želite da ipak nastavite da hodate – nikako ne bušite žuljeve, jer se mogu inficirati, osim ako sa sobom imate sterilnu opremu prve pomoći, igle, gaze, zavoje, jod…

Ako ih probušite, ne uklanjajte rastegnuti deo kože već samo istisnite nakupljenu tečnost, dezinfikujte, namažite vazelin, i dobro ih zaštitite gazom i zavojima kako bi ste mogli da nastavite dalje“, zaključuje fizioterapeut Nemanja Maksić.

Post Views: 12

Originalni tekst