wpZimmer, u saradnji sa Out of Sight, organizuje završni ON MOBILISATION simpozijum i izložbu, koji će se održati 27. i 28. februara 2025. godine u Antverpenu. Ovi događaji označavaju kulminaciju projekta ON MOBILISATION (2023-2025), koji istražuje procese mobilizacije lokalnih (mikro-)zajednica kroz umetničke, teorijske i aktivističke prakse, kao i njihovo povezivanje na transnacionalnom nivou.

Ovi događaji obeležavaju zaključak trogodišnjeg partnerstva i procesa umetničkog istraživanja i saradnje između kulturnih organizacija: wpZimmer (Antverpen), Baltic Art Center (Gotland), Studio ALTA (Prag) i Lavanderia a Vapore (Torino),  i umetnica i umetnika: Kalle Brolin, Marika Smreková, Elisabetta Consonni, Daniele Ninarello, Danae Theodoridou, i Ahilan Ratnamohan, zajedno sa pridruženim partnerima ARIA (Antverpen) i GRASS (Gotland).

ON MOBILISATION simpozijum
27.02.2025 / wpZimmer, Antverpen

Simpozijum okuplja umetnike, istraživače i aktiviste koji su tokom projekta proučavali kako se mikro-zajednice organizuju u otporu prema nasilju i opresiji. Kroz radionice, performanse, zajedničke obroke i razgovore, učesnici imaju priliku da predstave rezultate umetničkih istraživanja, i razmene strategije i ideje o transnacionalnoj solidarnosti i emancipaciji.

Elisabetta Consonni, foto: Raffaele Riccardelli

Među učesnicima su: de Kompaan, Marika Smreková, Petr Dlouhý, Kalle Brolin, Ana Kutleša, Elisabetta Consonni, Daniele Ninarello, Danae Theodoridou, Ahilan Ratnamohan, Anamarija Batista, Milutin Milošević (Fakultet dramskih umetnosti, Beograd) — jedan od studenata učesnika tekućih studentskih protesta u Srbiji, Chiara Organtini, Helena Selder, Anna Norberg i Dušica Dražić.

ON MOBILISATION izložba
28.02-30.03.2025 / Out of Sight, Antverpen
Otvaranje: 28.02.2025 u 19h

Izložba okuplja umetničke radove koji istražuju snagu građanske mobilizacije, a u fokus stavljaju poeziju, govorni jezik, zvuk ili sliku kao pokretače ili vezivno tkivo građanskog aktivizma. Među izloženim autorima su: Kalle Brolin, Siniša Ilić, Agency of Singular Investigations, Danae Theodoridou, Davide Tidoni i Zorka Wollny.

Izložbu otvara Psychedelic Choir, koncertnim nastupom SABOTAGE MANUAL posvećenim trenutnim geopolitičkim dešavanjima, posebno komponovanim za Out of Sight.

Simpozijum i izložbu je kurirala Dušica Dražić (Out of Sight).

Anamarija Batista, foto: Dženat Dreković

DETALJAN PROGRAM SIMPOZIJUMA

RISING UP, de Kompaan
Dobrodošli u Komšijsku pekaru gde zajedno mesimo i pečemo hleb!

Komšijska pekara se za ovaj dan seli u wpZimmer. Zajedno pripremamo novu turu testa (merenjem, mešanjem, dizanjem, oblikovanjem, odmaranjem). Kući odlazite sa novim iskustvom, znanjem i (parčetom) hleba. Najvažnija stvar je zadovoljstvo deljenja znanja i povezivanja u društvu – to je ono za šta se de Kompaan zalaže!

Kalle Brolin Peace On Gotland

PARENT-FRIENDLY CULTURE, Marika Smreková i Petr Dlouhý
Radionica i pripovedanje o inkluzivnoj mobilizaciji

PARENT-FRIENDLY CULTURE je proces samotransformacije organizacije Studio ALTA (Prag), usmeren ka inkluzivnijem okruženju kulturnih institucija za roditelje/staratelje i decu. Tokom radionice, Marika i Petr vode učesnike kroz svoja istraživanja, deleći perspektive o tome kako učiniti kulturni prostor dostupnijim roditeljima i starateljima, nudeći praktične savete kako prevazići barijere koje mnogima onemogućavaju učestvovanje u kulturnom životu, kao i o prednostima stvaranja prostora za sve generacije.

Photo by Zsolt Vasarhelyi Eviction songs

LUNCH BOX IN A PAPERBACK, Kalle Brolin i Ana Kutleša
Pripovedanje o umetničkim i političkim praksama

Tokom projekta ON MOBILISATION, umetnik Kalle Brolin je u saradnji sa Baltic Art Center dve godine istraživao mirovni pokret na Gotlandu. Rad je započet posetama i razgovorima sa ljudima sa Gotlanda, koji mogu biti deo šire definicije mirovnog pokreta.

Ana Kutleša je kustoskinja i istraživačica, koja povremeno radi i kao nezavisna spisateljica u oblasti umetnosti, kulture i kratke proze. Od 2009. godine deo je kustoskog kolektiva BLOK (Zagreb), posvećenog društveno-angažovanim umetničkim praksama. Suosnivačica je dugoročnog projekta „Muzej kvarta Trešnjevka“.

Zajedno, Kalle i Ana, pričaju priče o tekstu iznenađenja, a po njihovom zajedničkom izboru, preplićući fiktivne i dokumentarne narative, uz razgovor sa publikom.

Foto: studenti FDU

HOW TO BECOME A PLATYPUS, Elisabetta Consonni
Participativna performativna radionica

„Kada je ova životinja otkrivena krajem 18. veka, uzorak kože je poslat u Britaniju na ispitivanje. Naučnici su isprva bili uvereni da je bizarna kombinacija fizičkih karakteristika lažna, rezultat nekog procesa prepariranja. Međutim, to je bio pravi platipus.“ (Wikipedia)

HOW TO BECOME A PLATYPUS je skup razigranih praksi i vežbi. Učesnici prate dramaturšku strukturu podeljenu u sekvence, prolazeći kroz različite interakcije i situacije. Stanice podstiču napuštanje logike i otvaraju prostor za nova značenja, stvarajući neočekivane svetove – gde čak i platipus postaje moguć.

Sychedelic Choir, foto: Evgenia Chetvertkova

SILENT PROTEST — CALL FOR ACTION, Daniele Ninarello
Radionica koja vodi ka javnom performansu tokom večere

Radionicu vodi koreograf i plesač Daniele Ninarello. Tokom projekta ON MOBILISATION, Daniele je istraživao sećanja i tragove koje kultura kontrole, nasilja i toksične muškosti ostavljaju na telu. SILENT PROTEST povezuje govorni i pisani izraz sa „telom protesta“. Na kraju radionice, učesnici će kreirati kolektivni protest u obliku flash-moba, koji će biti izveden uveče pred publikom.

Siniša Ilić, Orientation in 100 Revolutions, Innsbruck, 2020, foto: Daniel Jarosch

MOBILISING WORDS
Predstavljanje prve ON MOBILISATION publikacije

Mobilising Words je kartaška igra bazirana na „rečniku mobilizacije“ – kolekciji pojmova prikupljenih tokom istraživanja i rada sa lokalnim zajednicama u Antverpenu, Gotlandu, Pragu i Torinu. Da li je moguće igrati se značenjem reči i pratiti kako se one transformišu kroz kolektivni proces?

The Golden Years of San Didero Davide Tedoni

VEČERA UZ PRIPOVEDANJA
Priče o miru, ratu i borbi za pravdu.

SILENT PROTEST, Daniele Ninarello, performans izveden zajedno sa učesnicima radionice

OSTRVSKE PRIČE O RATU I MIRU, Anamarija Batista (MOZARTEUM)

Zvuk talasa meša se s mirisom borova, a odjeci vojnih čizama stapaju se s glasovima turista sa hotelskih terasa. Istraživačko-umetnički projekat Kolektivne utopije posleratnog modernizma: Jadranska obala kao raj za odmor i odbranu, koji vode Anamarija Batista i Antonia Dika, ispituje fenomene vojne i turističke urbanizacije, kao i njihov uticaj na Jadransku obalu i način života lokalnog stanovništva.

ZAHTEVAMO PRAVDU I ODGOVORNOST, Milutin Milošević (FDU), jedan od studenata učesnika studentskih protesta u Srbiji

Mi smo stotine hiljade mladih ljudi iz Srbije, ujedinjeni tugom i željom za pravdom. Srpski studenti predstavljaju glas društva koje zahteva promene nakon nezapamćene tragedije. 1. novembra 2024. godine, petnaest života je izgubljeno kada se srušila nadstrešnica na novoobnovljenoj železničkoj stanici u Novom Sadu – posledica nemara i sistemske korupcije. Još uvek niko nije odgovarao za ove smrti. Nakon nasilnog napada na studente i profesore Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu tokom komemoracije za žrtve, odlučili smo da dignemo glas. Talas pobuna proširio se Srbijom, sa preko 60 fakulteta u potpunoj blokadi. Naši ciljevi su jasni od prvog dana – pravda za žrtve, sankcionisanje odgovornih za nasilje i društvo u kojem su ljudska prava zagarantovana.

Svedočili smo snazi bezuslovne mnogobrojne ljubavi ljudi, podsećajući nas da je jedinstvo ključ napretka. Istovremeno, bes koji osećamo odjekuje širom Srbije, dokazujući da ovo nije trenutak, već pokret. U nama vidite generaciju koja odbija da se povinuje korumpiranom sistemu. Zajedno gradimo budućnost u kojoj je odgovornost pravilo, a ne izuzetak. Mi smo glasovi promene!

IZLOŽENA UMETNIČKA DELA NA IZLOŽBI

ORIJENTACIJA U 100 REVOLUCIJA Siniše Ilića je slika na tekstilu, površine sto kvadratnih metara, zamišljena kao alat za osmišljavanje totaliteta sveta i razumevanje njegovog revolucionarnog potencijala. Kako misliti totalitet, kako ga materijalizovati kao prostornu činjenicu u umetničkom prostoru? Kao hipoteza, prevelika slika se postavlja u umetnički ili javni prostor – pokrivajući pod, zidove, ulicu, fasadu – zahtevajući interakciju sa ljudima koji dele prostor sa njom. Slika na tekstilu ORIJENTACIJA U 100 REVOLUCIJA može se posmatrati i kao performativna struktura, razvijena u saradnji s pozorišnim stvaraocem Bojanom Đorđevom, u kojoj funkcioniše kao performativni objekat sa potencijalom prekrivanja drugih objekata u prostoru i podsticanja na akciju uživo. Takva akcija može biti praćena fragmentima iz romana Pesma (1952) Oskara Daviča, jugoslovenskog pisca i komuniste, u kojem autor nabraja različite grupe, identitete i entitete čija su kritička misao i delovanje neophodni za pobunu. Ovaj tekst će biti dostupan u prostoru.

Kalle Brolin je, zajedno sa Baltičkim umetničkim centrom u Visbiju, dve godine radio na slici mirovnog pokreta na Gotlandu. Rad je započet posetama i razgovorima s ljudima sa Gotlanda koji mogu biti uključeni u široku definiciju onoga što čini mirovni pokret. Zatim je organizovan niz Mirovnih razgovora u okviru večernjih školi, okupljajući ljude s kojima je Kalle prethodno stupio u kontakt. Zajedno su razgovarali o slici mirovnog pokreta, istovremeno se upoznavajući. Rezultat ovog umetničko-istraživačkog projekta je film koji se bavi ptanjima, poput: Kako stvoriti konkretnu sliku apstraktnog koncepta poput mira? Koji pojedinci i grupe mogu biti uključeni u široku definiciju mirovnog pokreta? Ako forma treba da sledi sadržaj, da li film treba da ima dramaturgiju koja nije zasnovana na sukobu? Naziv filma je FREDEN PÅ GOTLAND (Mir na Gotlandu). Film je u velikoj meri sastavljen od prikupljenih vizuelnih materijala iz različitih izvora.

Prateći performativni skor LANGUAGES OF THE UNHEARD, Danae Theodoridou gradi vizuelni i auditivni manifest zasnovan na jeziku znakova i slogana preuzetih iz važnih protesta u različitim evropskim zemljama od 1957. do 2020. godine. Ovaj „tihi“ razgovor ima za cilj da otkrije materijalnost jezika protesta i stvori utelovljeno iskustvo njegove društvene snage. Šta ostaje od naših zajedničkih borbi u javnom prostoru kada nemamo blizinu naših tela? Kako nematerijalni jezik može postati materijalna „akcija“, u smislu u kojem je Arendt definiše – kao ljudsku sposobnost da pokrene nešto u javnom prostoru, obraćajući se mnogima, a da pri tom ne može unapred kontrolisati njegov ishod?

THE BEST OF NoTAV Davidea Tidonija je pesmarica koja sadrži tekstove, kontekstualne beleške i reinterpretacije petnaest pesama iz borbe No-TAV pokreta. Osmišljena kao istorijska dokumentacija borbe, ispričana kroz njene pesme, delo takođe funkcioniše i na performativnom nivou. Ironičan i zavodljiv karakter muzičkih aranžmana lako privlači pažnju slušalaca, pozivajući ih da naglas pevaju pesme. Objavljivanje pesmarice prati muzički video THE GOLDEN YEARS OF SAN DIDERO, koji uključuje snimke političke policije zabeležene 8. decembra 2011. godine tokom demonstracija protiv novoizgrađenog gradilišta TAV-a. Ovi snimci su kasnije korišćeni u sudskom postupku povodom tih događaja.

BOTANIČKO-POLITIČKI REČNIK deo je tekućeg projekta umetničkog dua Agency of Singular Investigations (Anna Titova, Stanislav Shuripa), koji istražuje koncept proširene dokumentarnosti. On uvodi tajni jezik cveća osmišljen za kodiranu komunikaciju o političkim temama. Koje su veze između cvetova pomorandže i građanske neposlušnosti? Da li izloženost ulju nane povećava liberalno razmišljanje? Može li mirisna orhideja nagovoriti vojnike da polože oružje? Rečnik predstavlja kolekciju od više od trideset cvetova, od kojih je svaki povezan s političkim konceptom značajnim za 20. vek i potencijalno dalje. Svi unosi, koje su napisali umetnici, uključuju istorijske beleške i opisuju primere političke upotrebe i efekata povezanih s svakim cvetom.

Participativni projekat EVICTION SONGS Zorke Wollny sastoji se od pesama koje su komponovale i snimile muzičarke i muzičari: Arurmukha, Nadja, Schwund, The Inserts, Geigerzähler, Rosa Mercedes, Persé & C. C. Estrés. Oni su svi aktivni u borbi protiv dramatičnih promena stambenih uslova u Berlinu. Pesme su zasnovane na ličnim iskustvima, novinskim tekstovima, kritičkim esejima, mišljenjima i sloganima aktivističkih grupa, uključujući zajednice koje žive u kampovima, skvotere i kulturne radnike. U okviru izložbe predstavlja se zvučna instalacija koju je Zorka prvi put izložila 2021. godine u Berlinu.

ON MOBILISATION simpozijum i izložbu su podržali: Kreativna Evropa – Evropska Unija, Flandrija – State of Art, a u sklopu međunardnog projekta ON MOBILISATION (2023-2025).

Za više informacija i registraciju, posetite zvaničnu stranicu projekta: onmobilisation.net

Post Views: 26

Originalni tekst