Novi američki predsednik Donald Tramp više puta je ponovio da je Panamski kanal „nezasluženi poklon koje su Sjedinjene Države dale istoimenoj zemlji“. Žalio se na naklade koje se tamo naplaćuju i pretio da će ga uzeti nazad.

Tokom svoje inauguracije u ponedeljak je to i zvanično najavio, međutim, ovog puta optuživši Kinu da kontroliše ovaj kanal. Bez dokaza, rekao je da „Kina upravlja Panamskim kanalom, a SAD ga nisu dale Kini. Dale su ga Panami, ali ga sada žele nazad“,

Ko zapravo kontroliše Panamski kanal?

Kanal dužine 82 km, koji povezuje Atlantski okean i Pacifik, izgradile su SAD početkom 1900-ih i predale Panami, prema sporazumu koji su ove zemlje sklopile 1977. godine. Ugovor potpisan 2021. godine dozvolio je kompaniji Panama Ports da nastavi sa upravljanjem ovim kanalom narednih 25 godina.

SAD imaju najveći promet kanalom i upravljaju sa tri četvrtine tereta koji tuda prolazi svake godine. Kina je na dalekom drugom mestu.

Na oba kraja kanala postoje luke kojima upravlja kompanija sa sedištem u Hong Kongu. To je verovatno ono na šta Tramp misli kada kaće da se „Kina nalazi na oba kraja kanala“, piše Gardijan.

Ima više luka koje su u vlasništvu stranih kompanija uključujući SAD.

Godine 1996. Panama je kompaniji iz Hong Honga, koja se tada zvala „Hutchison-Whampoa“, dala koncesiju za upravljanjem lukom Balboa, na pacifičkoj strani, i lukom Kristobal, na strani Atlantika. Ugovor ovoj kompaniji nije dao vlasništvo nad lukama, ona njima upravlja u ime panamske vlade.

Lučki operater je danas poznat kao „Hutchison Ports“, deo konglomerata sa sedištem u Hong Kongu, koje je u vlasništvu milijardera Li Ka-shinga.

1999. godine Stejt department je u odgovoru na dodelu koncesije ovoj kompaniji, rekao da su „njeni zvaničnici dobro istražili ovo pitanje i da nisu pronašli nijedan dokaz koji bi podržao zaključak da će Narodna Republika Kina biti u poziciju da upravlja kanalskim operacijama“.

Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova rekla je u sredu da „Kina ne učestvuje u upravljanju i radu kanala i nikada se nije mešala u poslove kanala“.

Pojedini američki zvaničnici i analitičari tvrde da postoji opravdana zabrinutost zbog velikog prisustva kineske kompanije na tako važnom strateškom kanalu. Ali veruju da, s druge strane, Tramp svojim primedbama ima za cilj da ograniči rastuće diplomatsko prisustvo Kine u Latinskoj Americi. 

Trampov državni sekretar Marko Rubio rekao je da postoji šansa i pretnja da bi Kina mogla da preuzme kontrolu nad kanalom i ograniči ili spreči promet američke robe.

Panamski predsednik Hoze Raul Mulino negirao je da postoji bilo kakav strani uticaj na luku i rekao da je njegova zemlja njom upravljala po principu neutralnosti. „Kanal jeste i ostaće Panamski“, rekao je Mulino.

Vlada Paname se žalila Ujedinjenim nacijama na Trampove pretnje.

Post Views: 16

Originalni tekst