Bogojavljenje, jedan od najvećih hrišćanskih praznika, obeležava se svake godine 19. januara. Na ovaj nepokretni datum vernici slave trenutak kada je Sveti Jovan Krstitelj krstio Isusa Hrista u reci Jordan, a prema predanju, nebesa su se otvorila, Sveti Duh se spustio u obliku golubice, i začuo se glas Boga: „Ovo je Sin moj ljubljeni, koji je po mojoj volji.“
Završetak nekrštenih dana i osveštavanje vode
Bogojavljenje simbolično označava kraj nekrštenih dana, perioda od Božića do ovog praznika, tokom kojeg se ne vrše krštenja jer Isus Hrist još nije bio kršten. Zbog toga se praznik naziva i Vodice ili Vodokršće. Tog dana u crkvama se osveštava bogojavljenska vodica, za koju se veruje da ima čudotvornu moć i deli se vernicima.
Pozdrav na ovaj dan nosi snažnu simboliku: „Hristos se javi“ uz odgovor „Vaistinu se javi“, čime se izražava radost zbog božanske objave.
Narodni običaji i verovanja
Noć uoči Bogojavljenja, prema predanju, donosi posebnu priliku: tada se, veruje se, otvaraju nebesa. Oni koji jasno zamisle želju i pogledaju u nebo u ponoć mogu očekivati njeno ispunjenje.
Običaji vezani za Bogojavljenje obiluju lepotom tradicije. Među njima je i plivanje za časni krst, koje je obnovljeno u Srbiji pre više od 15 godina. Krst se baca u reku ili jezero, a plivači prelaze 33 metra, simbolično predstavljajući broj godina koje je Isus Hrist imao pri raspeću. Pobednik takmičenja postaje nosilac velikog duhovnog priznanja.
Za one koji se ne upuštaju u trku za krst, preporučuje se kupanje u reci na ovaj dan, jer se veruje da donosi bolje zdravlje i pročišćenje.
Bogojavljenje nije samo duhovni praznik već i prilika da se prisetimo vrednosti tradicije, vere i zajedništva, koje ovaj dan čine posebnim u pravoslavnom kalendaru.
Post Views: 56