Nakon tragedije predsednik Aleksandar Vučić najavio je deset opsežnih i ambicioznih mera koje je trebalo da unaprede bezbednost u društvu, posebno među decom i mladima.

One su podrazumevale značajne izmene zakona, pojačanu kontrolu oružja, kao i druge korake ka suzbijanju nasilja i stvaranju sigurnijeg okruženja.

Ipak, posle toliko vremena, uz mnoge najave, nikada nisu do kraja sprovedene ili su naišle na prepreke u praksi.

Vučić je istakao plan da svaki školski objekat u Srbiji, uključujući 331 školu koliko ih je u Beogradu, ima prisutnog policajca.

„Biće 331 policajac u Beogradu, ima da sedi u toj školi, a biće ih i više u narednom periodu da može da dođe na zamenu. Nećemo samo da postignemo sigurnost, već ćemo za 80 odsto smanjiti vršnjačko nasilje u školama“, rekao je tada.

Iako je policija zaista prisutna u pojedinim školama, ovaj plan nije sproveden do kraja, a ostaje i pitanje dugoročne održivosti i efektivnosti ove mere u rešavanju problema nasilja.

Najavljeno je potpuno razoružanje Srbije kroz reviziju svih izdatih dozvola za držanje oružja i stroge kazne za nelegalno posedovanje.

„Kazne će biti toliko velike za nelegalno oružje, pa da vidimo kako ćete uraditi ovo što je bilo juče“, poručio je Vučić dan nakon tragedije. Predložene su i izmene zakona kojima bi se zabranio pristup maloletnicima u streljane, kao i krivična odgovornost za one koji maloletnicima omoguće pristup oružju.

Međutim, ove zakonske izmene još nisu stupile na snagu, kao ni propisi o radu streljana.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 16. JANUARA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Post Views: 43

Originalni tekst