Suspendovani južnokorejski predsednik Jon Suk Jeol priveden je danas u velikoj policijskoj operaciji u predsedničkom kompleksu, a prihvatio je privođenje da bi sprečio nasilje, uprkos tome što je dosad insistirao da agencija za borbu protiv korupcije nema ovlašćenja da istražuje njegovo delovanje.

U video poruci snimljenoj pre nego što je odveden u sedište antikorupcijske agencije Jon je rekao da se „vladavina prava potpuno raspala u zemlji“.

Prvi predsednik na dužnosti koji je priveden u toj zemlji Jon je nedeljama bio zatvoren u svojoj rezidenciji u glavnom gradu Seulu odakle je poručio da je spreman da se „bori do kraja“.

On je opravdao kratkotrajno proglašenje vanrednog stanja 3. decembra prošle godine kao legitiman čin vladanja protiv „antidržavne“ opozicije koja koristi većinu u parlamentu da osujeti njegove planove.

Kancelarija za istragu korupcije visoko rangiranih zvaničnika saopštila je da je Jon priveden oko pet sati po dolasku istražitelja u predsednički kompleks i oko tri sata pošto su uspeli da uđu u rezidenciju, u njihovom drugom pokušaju da ga privedu zbog uvođenja kratkotrajnog ratnog stanja.

Jon je suspendovan sa dužnosti nakon što ga je Narodna skupština opozvala 14. decembra prošle godine i suočava se sa optužbama za pobunu i zloupotrebu položaja.

Optužen je da je poslao vojsku u Narodnu skupštinu, nakon što je proglasio vanredno stanje u noći 3. decembra da bi sprečio poslanike da izglasaju dekret kojim se njegova odluka poništava.

Više crnih terenskih i drugih vozila viđeni su kako napuštaju predsednički kompleks pod policijskom pratnjom a Jon je kasnije viđen kako izlazi iz vozila po dolasku u kancelariju agencije u susednom gradu Gvačeonu. Posle ispitivanja očekuje se da će biti odveden u pritvorni centar u Uivangu, blizu Seula.

Jon bi mogao ostati u pritvoru nedeljama.

Agencija za borbu protiv korupcije koja predvodi zajedničku istragu sa policijom i nekim vojnim službama oko toga da li je Jonovo proglašenje vanrednog stanja bilo jednako pokušaju pobune, ima 48 sati da traži sudski nalog za formalno hapšenje po optužnici za pokušaj pobune, a ako to ne uspe biće oslobođen. Ako bude i formalno uhapšen istražitelji mogu da produže njegov pritvor do 20 dana pre prebacivanja slučaja javnim tužiocima za podizanje optužbe.

Agencija za borbu protiv korupcije saopštila je da je tokom prva dva sata ispitivanja Jon iskoristio pravo ćutanja.

U nalogu za hapšenje koji je izdao Zapadni okružni sud Seula piše da postoje znatni razlozi da se sumnja da je počinio zločin kao predvodnik pobune.

Jonova predsednička ovlašćenja suspendovana su kada ga je parlament opozvao 14. decembra. Sada je slučaj opoziva u Ustavnom sudu, koji može i zvanično da ga skloni sa vlasti ili da odbaci slučaj i vrati ga na dužnost.

Iako je postojao sudski nalog za Jonov pritvor predsedničko obezbeđenje insistiralo je da je obavezno da štiti suspendovanog predsednika i ojačalo je predsedniči kompleks sa bodljikavom žicom i nizom autobusa koji blokiraju puteve.

Vršilac dužnosti lidera zemlje,  zamenik premijera Čoi Sang-mok izdao je saopštenje rano jutros pozivajući policiju i predsedničko obezbeđenje da osiguraju da nema fizičkih sukoba.

Posle Jonovog privođenja Čoi se sastao sa pojedinim diplomatama iz Grupe sedam industrijski razvijenih zemalja, SAD, Japana, Britanije i Nemačke, kao i predstavnikom Evropske unije da ih uveri da vlada funkcionište stabilno. Par Čan-dae, parlamentarni lider liberalne opozicione Demokratske partije, koja je pokrenula parlamentarnu kampanju koja je dovela do opoziva Jona 14. decembra rekao je da je njegovo privođenje prvi korak ka ponovnom uspostavljanju ustavnog reda, demokratije i ostvarenju vladavine prava.

Poslanici iz Jonove Partije narodne snage održali su protest u okolnih ulicama osuđujući napore da se on uhapsi kao nezakonite.

Post Views: 23

Originalni tekst