„Američke sankcije Naftnoj industriji Srbije, koja je u vlasništvu ruske državne kompanije u okviru Gasproma trebalo bi da budu početak kraja srpske politike sedenja na dve stolice i trajno vezivanje za zapadnu sferu uticaja. Međutim zaokret u našoj spoljnoj politici ka zapadu neće ići tako ni tako direktno, niti javno, jer su Rusija i Kina, kao i politika balansiranja, i dalje popularni u javnosti, pre svega kod glasača Srpske napredne stranke“.

Ovako sagovornici Danasa komentarišu posledice uvođenje sankcija NIS-u, koje će se sasvim sigurno odraziti i na kompletnu spoljnu politiku Srbije, odnose sa Rusijom, ali i na „rusko čuvanje Kosova u UN“.

Da li je uvođenjem sankcija NIS-u došao kraj srpskog sedenja na dve stolice? 2
Foto: Fonet TV

*Sledi okretanje Srbije ka Zapadu, ali ispod žita

Aleksandar Ivković, istraživač Centra savremene politike i urednik vesti portala European Western Balkans ne veruje da će se vlasti Srbije direktno i javno okrenuti ka zapadu, jer su Rusija i Kina, kao i politika balansiranja, i dalje popularni u javnosti.

„Takođe verujem da će pokušati da od Trampove administracije „isposluju“ smanjivanje pritisaka da se usklade sa nekim interesima zapada. Ali, posebno ako to ne uspe, ne bi me začudilo da se nastavi ovaj trend okretanja zapadu „ispod žita“, dok će na površini i dalje biti manifestacija politike balansiranja, pre svega zarad javnog mnjenja“, navodi Ivković.

Prema njegovim rečima vlast se već na više polja okrenula zapadu, od litijuma, rata u Ukrajini 2022, rafala, dozvoljavanja da se oružje iz Srbije dostavlja Ukrajini, smanjivanje kontakata sa Putinom, prihvatanje Ohridskog sporazuma sa Kosovom.

“ I pre NIS-a smo imali delimičnu preorijentaciju u energetskoj politici i pokušaje da se diverzifikuje snabdevanje gasom. Neuvođenje sankcija Rusiji gotovo dođe kao smokvin list kojim vlast pred svojim glasačima pokriva sve ove poteze koji su, sa druge strane, služili da zadovolje zapad, jer je Vučiću stalo da održi koliko-toliko dobre odnose sa SAD i EU, ocenjuje Ivković.

Da li je uvođenjem sankcija NIS-u došao kraj srpskog sedenja na dve stolice? 3
foto Medija centar

 Moskvi ne odgovara prodaja NIS-a, jer će time izgubiti i poslednje političko uporište

I karijerni diplomata Srećko Đukić smatra da je uvođenje sankcija NIS-u početeka kraja sedenja Srbije na dve stolice, ali da to ne znači i sam kraj, već više nagoveštaj krilatice „još ćemo se mi ćerati“.

Đukić kaže da je Srbija imala moralno pravo i obavezu da pitanje NIS-a reši još 2022. kada su to rešile druge zemlje u susedstvu i Evropi, od Bugara do Nemaca i drugih.

“ Ali ne pomaže ništa negativno iskustvo „mudroj politici“. NIS je i onako prodat u bescenje, uz velika obećanja Moskve (nigde zapisana) da će izgraditi gasovod Južni tok preko Srbije. I dosta se govorilo, ali ne manje i pisalo, da je tom cenom (prodajom Rusima pogodbom, a ne na tenderu) plaćeno rusko čuvanje Kosova. Odnosno veto Ruske federacije u Savetu bezbednosti na članstvo Kosova u OUN. Sada je đavo došao po svoje, jer naša politika nije u stanju da predviđa političke događaje i da pravi sigurne dilove“, ističe ovaj diplomata.

Na pitanje hoće li tako jednostavno ići kupovina NIS-a i da li će Rusija na to dragovoljno pristati, sagovornik Danasa odgovara da Moskvi uopšte ne odgovara prodaja NIS-a na koju je tera, ne vlada Srbije, nego Vašington.

“ Dakle ništa se specijalno nije desilo prema NIS-u, nego je američko ministarstvo finansija obuhvatilo sankcijama ono što je do sada bilo van tog domašaja. Rusija gubitkom NIS-a gubi poslednji krupan adut u Srbiji, više važno sredstvo političkog prisustva i uticaja, nego profit, koji nikako nije zanemarljiv. Pogotovo u ovim vremenima svaki dolar je ko kremljovska kula. Da li će biti natezanja oko prodaje, verovatno ne tako velikih jer je ruski NIS u bezishodici odlukama o totalnim sankcijama i NIS-u i kompletnom ruskom personalu, a time i Srbiji“, objašnjava Đukić.

Na kraju krajeva, kako kaže, Srbija ima suvereno pravo da nacionalizuje strane aktive, pa tako i NIS.

Da li je uvođenjem sankcija NIS-u došao kraj srpskog sedenja na dve stolice? 4
Foto: NIS

„Ostaje pitanje na koje ćemo odgovor dobiti direktno iz Moskve, a od kojeg Beograd strepi: da li će RF i dalje biti „čuvar Kosova“, ili ona dobija odrešene ruke za mnoge nagodbe“, napominje sagovornik Danasa.

Da li je uvođenjem sankcija NIS-u došao kraj srpskog sedenja na dve stolice? 5
Izgradnja demokratije bi trebalo da bude razlog nesusretanja zvaničnika EU sa ovdašnjim režimom – Dragomir Anđelković Foto: Z. S. M.

Ostaje li Rusija i dalje „čuvar KIM-a“?

Dragomir Anđelković, politički analitičar ubeđen je, međutim, da predsednik Srbije uporno pokušava po raznim pitanjima, pa I u vezi sa NIS-om, da iziritira Rusiju.

Upitan zbog čega bi Vučić to činio, kada se zna da jedino Srbija nije uvela sankcije Rusiji, Anđelković odgovara da je to stoga kako bi Rusija u vezi sa Kosovom promenila stav koji podrazumeva insistiranje na Rezoluciji 1244.

“ Vučić je protivustavno, makar faktički, prihvatio ilegalnu nezavisnost Priština i prepustio je albanskim separatistima, čak i kontrolu ned severom Kosova gde Srba ima 98 posto. Da bi završio svoj kvislinški zadatak prema Americi i tako platio dalje tolerisanje svoje autokratsko-kriminalne vladavine, de jure priznanjem Kosova I ulaskom Beograda u NATO, Vučić mora da navede Moskvu da izmeni svoju politiku“, objašnjava Anđelković.

Dodaje, da Rusi to, međutim, u dogledno vreme neće uraditi i zbog NIS-a.

“ Oni dobro shvataju da Vučić lukavo baš to hoće kako bi na njih prebacio posledice svoje veleizdajničke politike prema Srbiji“, napominje politički analitičar.

Da li je uvođenjem sankcija NIS-u došao kraj srpskog sedenja na dve stolice? 6
foto FoNet Zoran Mrđa

Profil izdajnika Kosova biće dovršen

Vojislav Mihailović, poslanik i lider POKS-a smatra da je priča o uvođenju sankcija NIS-u, tri godine nakon uvođenja svih ostalih sankcija Rusiji, samo loša predstava.
Izbacivanje Rusa iz Naftne industrije Srbije , kako kaže, stari je zahtev SAD koji je ova vlast prihvatila još pred prošle izbore dobivši i na taj način dozvolu za izbornu krađu. Uklanjanje ruskog udela iz NIS je jedan od zadataka koji je ova vlast odavno dobila i sada ga u duplom pasu sa administracijom SAD i izvršava.

„Nakon odbijanja Putinovog poziva za članstvo u BRIKS, sada sledi izbacivanje Rusa iz NIS-a. Tokom godine, biće proveden i poslednji korak koji se zove sankcije Ruskoj Federaciji. Vojna neutralnost je već u praksi prekršena manevrima sa NATO i izvozom oružja u Ukrajinu i Izrael, a za očekivati je da ova vlast članstvo Srbije u NATO predstavi tokom ove godine kao jedini izbor. Time će profil izdajnika Kosova biti dovršen“, navodi Mihailović.

On smatra i da Srbija nije samo okrenuta Zapadu, već je i najverniji izvršilac svih naloga koji sa Zapada dolaze.

Da li je uvođenjem sankcija NIS-u došao kraj srpskog sedenja na dve stolice? 7
Aleksandar Pavić Skupština

Sankcije NIS-u  olakšaće trajno otcepljenje KiM i ukidanje Republike Srpske

„Sankcije NIS-u su ne samo američki pokušaj promene spoljne politike Srbije, nego i pokušaj da se Srbija trajno udalji od Rusije, a u perspektivi i od Kine, i da se trajno veže za zapadnu sferu uticaja. Time bi se i olakšalo trajno otcepljenje Kosova i Metohije i ukidanje Republike Srpske. Mislim da je većina u Srbiji protiv ovoga, ali da zvanična Srbija, odnosno vladajuća koalicija predvođena Aleksandrom Vučićem, na to pristaje“, smatra Aleksandar Pavić, poslanik Mi snaga naroda .

On tu svoju izjavu potkrepljuje Vučićevom tvrdnjom da je većina članova Vlade bila za opciju „neprijateljskog preuzimanja NIS-a“ .

To, kako kaže, jasno govori u prilog da vlast ne samo da pristaje nego i podržava i priželjkuje takav razvoj događaja i ovaj potez odlazeće Bajdenove administracije.

„Još jedan pokazatelj toga je to što vlast vodi strateški dijalog sa tom istom administracijom, umesto da sačeka dolazak nove, Trampove administracije, s kojom ima više izgleda da se uspostave konstruktivniji odnosi“, ocenjuje Pavić.

Pavle Grbović
foto FoNet Milica Vučković

Nema potrebe da na „napukla leđa nenadležnog autokrate“ stavljamo plašt Supermena

Da li će uvođenje sankcija NIS-u stvarno označiti kraj balansiranja Srbije između Istoka i Zapada i da li bi cena tog balansiranja mogla da bude isporučena sa zelenaškom kamatom, verovatno će se videti u narednim danima. Scenarija nema previše, a i oni koji su raspoloživi mogli bi doneti ozbiljne posledice, smatraju sagovornici Danasa.

Međutim, kako navodi predsednik Pokreta slobodnih građana, Pavle Grbović, Srbija sada nakon uvođenja sankcija NIS-u ima šansu da učini pravu stvar i delimično sanira posledice loše prodaje te kompanije „i još gore spoljne politike aktuelnog režima“.

„Nažalost, taj režim ispravnu odluku može da donese samo kad je pod pritiskom i u bezizlaznoj situaciji, napisao je Grbović na društvenoj mreži Iks i .
poručio da nema potrebe da na „napukla leđa prevaziđenog nenadležnog autokrate stavljamo plašt Supermena time što sankcije NIS-u pripisujemo njegovim zaslugama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Originalni tekst