Bila je to, po svemu sudeći, jedna nesvakidašnja premijera. U prepunoj Plavoj dvorani novootvorenog Sava centra okupilo se više hiljada radoznalih očiju i za aplauz spremnih dlanova publike.
Film „Volja Sinovljeva“ Nemanje Ćeranića, izazvala je veliko interesovanje, pre svega zbog toga što je jedna od prvih domaćih postapokaliptičnih priča, zbog velikog produkcijskog i vizuelnog kvaliteta, što je moglo da se vidi već i na vizualima i u prikazu, ali i zato što je tako dugo snimana – čak sedam godina!
Publika se naoštrila koncentracijom, čuvši da je radnja filma složenija, da nije u pitanju nekakva realistična drama, što je ovde uobičajeno, već priča koja se odvija u potpuno imaginarnom svetu – u budućnosti koja dolazi nakon velikih ratova i nuklearne katastrofe.
Pre početka na platnu je zasijao natpis posvećen naratoru – Žarku Lauševiću koji je ispraćen gromoglasnim aplauzom.
„Žarku, tvoja umetnost, dar i talenat su neprolazni, uz duboku čast i naklon, ostajemo neizmerno zahvalni što i bio deo naše filmske porodice.“
Sam animirani uvod, u kojem je, kroz glas naratora, ispričana priča o ratovima i katastrofi koji su prošli, ali i sablji koja pokazuje put i učestvuje u borbi dobra i zla – već je delovao kao nešto nesvakidašnje za domaću produkciju.
Pažnju publike odvlači Jovan (Igor Benčina), koji traganjem, ženidbom koja se dešava igrom okolnosti, haranjem ka gradu, pokušava da sazna šta se tačno dogodilo sa njegovom porodicom, koja je pre nesreće bila jako moćna. On pokušava da vrati sablju koja je oteta kada mu je otac ubijen i da pronađe svoju sestru koja se svojevoljno uputila u grad – jedini koji je opstao i koji je izvor podela – na Pokisle i Krvave glave.
Još jedan od glavnih likova je Tuđman (Sergej Trifunović), kojeg je Jovanova porodica prihvatila, a koji ih je kasnije izdao. Ali i Anđelija (Isidora Simijonović), Jovanova „slučajna“ žena i Marija (Marta Bjelica), Jovanova sestra kojoj je Tuđman odsekao jezik kako ne bi svima ispričala istinu.
Iako u par navrata deluje da Jovan neće uspeti da se izbori sa svim nesrećama „novog“ sveta, na kraju postaje jasno da svako ko preuzme tron – na vrhu kule grada, lako može da bude ubijen i svrgnut. Posebno ako je surov prema stanovnicima grada. Iako je imao veliko obezbeđenje, odnosno, čitav grad je okrenuo u sopstvenu korist, Tuđman je na kraju poražen i ubijen.
Pričom se prepliću elementi sablji, samuraja, borbi pod maskama koje ostavljaju bez daha, mračni kvartovi postapokaliptičnog grada i prostrani daleki pejzaži – ali su ono što nas iz te umetničke daljine vraća u poznato, nešto što ima veze sa tradicijom sa ovih prostora, zapravo gusle. Celu priču je ispričao nepoznati i sumnjivi guslar, a vi saznajte ko je on – film je u bioskopima širom zemlje od 28. novembra.
Iako pojedini kritičari zameraju produkciji da je film „premontiran“, ekipa je najavila i seriju, tako da će mnogi od likova, radnji i momenata u njoj dobiti više prostora.
Post Views: 43