ONI su među najvećim industrijskim konglomeratima u Evropi sa bogatom istorijom koja datira još od 19. veka i poznati su po inovacijama u proizvodnji čelika, industrijskoj opremi, liftovima i inženjerskim rešenjima.
Ali poslednjih godina suočavaju se sa finansijskim poteškoćama i najavljuju ukidanje čak 11.000 radnih mesta.
Deo proizvodnje čelika industrijskog koncerna „Tisen Krup“ predstavio je koncept budućnosti kojim menadžment namerava da odgovori na krizu u kompaniji i izazove celokupne industrije čelika.
Kako se navodi u saopštenju za javnost, koje prenosi „Rojters“ kompanija reaguje na sve veće i dublje strukturne promene na evropskom tržištu čelika i na ključnim tržištima kupaca. Kao glavni faktori koji značajno smanjuju konkurentnost koncerna navode se sve veći višak kapaciteta i sa njim povezan porast jeftinog uvoza, posebno iz Azije.
SMANjENjE RADNIH MESTA I KAPACITETA
Menadžment planira da ove probleme reši smanjenjem proizvodnih kapaciteta sa sadašnjih 11,5 miliona tona godišnje na 8,7 do 9 miliona tona, kako bi se „prilagodio budućim tržišnim očekivanjima“.
Takođe, planirano je značajno smanjenje broja radnih mesta. Prema planovima za prilagođavanje proizvodne mreže na nivou koncerna i značajno smanjenje administracije, do 2030. godine trebalo bi da nestane oko 5.000 radnih mesta.
Pored toga, dodatnih 6.000 radnih mesta trebalo bi da bude prebačeno na spoljne pružaoce usluga ili kroz prodaju poslovnih aktivnosti, navodi se u saopštenju.
Pored toga, planirano je zatvaranje dalje fabrike za preradu čelika u Krojctal-Ajhenu.
STRUKTURNI I FINANSIJSKI PROBLEMI
Tisen Krup je jedan od najvećih industrijskih konglomerata u Evropi sa bogatom istorijom koja datira još od 19. veka i poznat je po inovacijama u proizvodnji čelika, industrijskoj opremi, liftovima i inženjerskim rešenjima.
Jedan od ključnih problema koncerna je strukturna neefikasnost. Kompanija posluje u širokom spektru industrija, što često dovodi do preklapanja funkcija, visokih operativnih troškova i nedostatka fokusa na ključne segmente. Posebno su problematični sektori proizvodnje čelika i industrijske opreme, koji su opterećeni visokim fiksnim troškovima i sve većom konkurencijom iz Kine, gde proizvođači mogu da ponude niže cene.
Osim toga, u procesu digitalizacije i modernizacije proizvodnje, koncern nije uvek bio dovoljno brz, što je otežavalo prilagođavanje novim industrijskim standardima. Ovi problemi su doveli do niske profitabilnosti u pojedinim segmentima poslovanja, što je dovelo do finansijske nestabilnosti. Ovo dodatno smanjuje ukupnu konkurentnost koncerna na svetskom tržištu.
Visok nivo duga i slab učinak u ključnim sektorima stvorili su pritisak na administraciju da preduzme hitne mere restrukturiranja. I pored nekih pokušaja prodaje delova poslovanja, kao što je divizija liftova koja je bila jedan od najprofitabilnijih segmenata, novac dobijen prodajom nije bio dovoljan za dugoročnu stabilizaciju.
Pored toga, poremećaji globalnog lanca snabdevanja i volatilnost tržišta roba dodatno su povećali operativne troškove.
Pored toga, globalna tranzicija ka zelenim tehnologijama i dekarbonizacija industrije dodatno je zakomplikovala situaciju, posebno u segmentu proizvodnje čelika.
Potrošači i zakonodavci sve više zahtevaju ekološki prihvatljive procese, što zahteva ogromna ulaganja u zelene tehnologije. Iako je kompanija počela da ulaže u razvoj čelika proizvedenog sa niskom emisijom ugljenika, to je praćeno visokim troškovima, dok u isto vreme tradicionalni segmenti čelika ostvaruju sve manji prihod.
ORGANIZACIONE PROMENE
Stoga su sada najavljene mere menadžmenta pokušaj da se sprovede restrukturiranje koncerna i da se postavi na zdrave temelje. Ali to uključuje otpuštanje zaposlenih, odnosno nepopunjavanje upražnjenih mesta kada ljudi odu u penziju i zatvaranje nerentabilnih odeljenja.
Kompanija je takođe pokušala da poveća fleksibilnost kroz saradnju i zajednička ulaganja sa drugim kompanijama, ali rezultati ovih inicijativa još uvek nisu dovoljni za rešavanje dubokih problema.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO – RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje